SAP.DE SAP SE · Technology · XETRA
Анализ от 03.11.2026 17:17 · валута на листинга EUR · EUR/USD 1.1197 · изчислени 83 от 89 фактора
ИЗЧАКАЙТЕ по-добра цена
Сигнал: WATCH – лек дисконт · Категория: Stalwart · Композитен скор: 68/100
buy · 27 анализатори
Какво се случва
- 💰 Според ансамбъла от 4 модела акцията е дълбоко подценена (справедлива цена ≈ 328.14, MoS 37%). Увереност в оценката: средна – умерено разминаване между моделите (70%).
- 💰 EV/EBITDA е 18.0, P/E 29.9, PEG 1.82.
- 🏆 ROIC е 16.8% срещу цена на капитала ≈ 6.1% – бизнесът създава стойност.
- 🏆 Оперативният марж е 27%, нетният 20%, FCF марж 23%.
- 🛡️ Финансова устойчивост: Piotroski 8.0/9, Altman Z 7.8
- 🛡️ Нетният дълг е -0.2× EBITDA, лихвите са покрити 22×.
- 📈 Приходите растат със 8% годишно (3 г.), печалбата на акция със 46%.
- 📊 Технически: RSI 58, цената е +7.5% спрямо SMA50 и +24.9% спрямо SMA200, ADX 30.
- ⚠️ Риск: годишна волатилност 36%, максимален спад за 2 г. -54%, VaR 95% за месец -14% (CVaR -17%).
Миналото – къде сме били
| Период | SAP.DE | S&P 500 | Euro Stoxx 50 | Над/под S&P |
|---|---|---|---|---|
| 1 мес. | +11.7% | -2.6% | -1.6% | +14.2% |
| 3 мес. | +20.9% | -1.9% | -5.5% | +22.8% |
| 6 мес. | +43.0% | +4.4% | +2.9% | +38.7% |
| 12 мес. | -8.6% | +10.8% | +7.8% | -19.3% |
| 24 мес. | -6.7% | +31.0% | +26.2% | -37.7% |
Доходностите на индексите са в тяхната валута. Относителната сила спрямо пазара показва дали акцията води или изостава.
Бъдещето – 3 сценария до 36 месеца
Плътна линия = минало. Пунктирани: мечи (P10), базов (P50), бичи (P90); оцветената зона е диапазонът P25–P75. Жълта линия = справедлива цена.
| Хоризонт | Мечи (P10) | Базов (P50) | Бичи (P90) | Очаквана възвръщаемост | Вер. печалба | Вер. загуба > 20% | Вер. ръст > 30% | VaR95 / CVaR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 мес. | €179 / $201 -13% | €208 / $232 +0% | €240 / $269 +16% | +1.1% | 52% | 2% | 1% | -16% / -20% |
| 3 мес. | €164 / $184 -21% | €211 / $236 +2% | €273 / $306 +32% | +3.9% | 54% | 11% | 11% | -25% / -31% |
| 6 мес. | €150 / $168 -27% | €215 / $240 +4% | €306 / $343 +48% | +7.5% | 55% | 18% | 20% | -35% / -41% |
| 12 мес. | €133 / $149 -36% | €221 / $247 +7% | €368 / $412 +78% | +16.2% | 58% | 23% | 31% | -44% / -52% |
| 24 мес. | €118 / $133 -43% | €237 / $265 +15% | €482 / $540 +133% | +37.4% | 62% | 25% | 43% | -52% / -62% |
| 36 мес. | €110 / $123 -47% | €262 / $294 +27% | €628 / $703 +204% | +62.1% | 65% | 24% | 50% | -58% / -68% |
Дрейфът комбинира momentum, консенсус и сближаване към справедлива цена, свито към CAPM според увереността в оценката. Волатилността е историческа. Това е вероятностно разпределение, не обещание.
Справедлива цена и зони на действие
€328.14 / $367.42
MoS 37.0% · WACC 6.1% · увереност: средна (умерено разминаване между моделите (70%).)
Диапазон между моделите: €197 / $220 – €404 / $452
| Модел | Тегло | Стойност |
|---|---|---|
| 2-Stage DCF | 40% | €404 / $452 |
| Reverse DCF | 25% | €390 / $437 |
| Мултиплекси | 20% | €197 / $220 |
| Грахам / Линч | 15% | €199 / $223 |
Растеж на FCF (етап 1): 15.8%. Пазарно-имплицитен растеж: 0.3%.
| Зона | Правило | Цена |
|---|---|---|
| Агресивно натрупване | MoS > +30% | до €230 / $257 |
| Натрупване (BUY) | MoS ≥ +20% | до €263 / $294 |
| Задържане / DCA | −10% ≤ MoS ≤ +10% | €295 / $331 – €361 / $404 |
| Частична печалба | цена > FV +25% | над €410 / $459 |
| Изход / хеджиране | цена > FV +40% | над €459 / $514 |
Сега: €206.65 / $231.39
Стратегии – 4 подхода и техният риск
Тествани с 6 000 симулирани ценови пътя (first-passage): вероятност целта да се удари преди stop-а. Размер по половин Kelly (до 5% от портфейла).
Стойностна (Value / Margin of Safety)
Купува се със защитен марж под справедливата цена и се държи до сближаване. Дълъг хоризонт, малко сделки.
Цената е под прага на защитния марж.
| Вход | €206.65 / $231.39 |
| Stop-Loss | €154.99 / $173.54 |
| Цел | €328.14 / $367.42 |
| Печалба/загуба (R:R) | 2.4 : 1 |
| Вер. да се изпълни входът | 100% |
| Вер. цел / stop | 43% / 47% |
| Очаквана възвръщаемост | +14.4% |
| Размер по Kelly | 5.0% от портфейла |
Тренд / Momentum (Trend Following)
Купува се в потвърден възходящ тренд, с плаващ stop на 2.5×ATR и цел 2R. Средносрочно, повече сделки, по-ниска успеваемост, по-висок коефициент печалба/загуба.
Златен кръст, цена над SMA200 и ADX > 20.
| Вход | €192.20 / $215.21 |
| Stop-Loss | €177.87 / $199.16 |
| Цел | €220.86 / $247.30 |
| Печалба/загуба (R:R) | 2.0 : 1 |
| Вер. да се изпълни входът | 73% |
| Вер. цел / stop | 31% / 65% |
| Очаквана възвръщаемост | -0.1% |
| Размер по Kelly | 0.0% от портфейла |
Контрариан / Mean Reversion (краткосрочен swing)
Купува се препродадена акция около подкрепа и се продава при връщане към средната. Кратък хоризонт, строг stop.
Не е препродадена (RSI 58). Лимит вход при ~184.86.
| Вход | €184.86 / $206.99 |
| Stop-Loss | €173.40 / $194.15 |
| Цел | €203.33 / $227.66 |
| Печалба/загуба (R:R) | 1.6 : 1 |
| Вер. да се изпълни входът | 48% |
| Вер. цел / stop | 31% / 58% |
| Очаквана възвръщаемост | -0.4% |
| Размер по Kelly | 0.0% от портфейла |
Редовно натрупване (DCA) + доход
Равни месечни вноски за 12 месеца – изглажда входа и намалява риска от лош момент. Подходящо при несигурност.
Подходяща при всякакви условия.
| Средна цена на входа | €221.41 / $247.91 |
| Вероятност за печалба (12 м.) | 56% |
| Очаквана възвръщаемост | +5.6% |
| Най-лош 5% сценарий | -32% |
| Дивидентна доходност | 1.21% |
12 равни месечни вноски.
Асиметричен модул – Catalyst & Scaled DCA
Цел: 20–40% нетна годишна доходност с 1–2 сделки на година. Акцията минава през 5 филтъра и проверка за реалистичност, а планът за вход/изход се тества с Monte Carlo, за да видим реалния шанс за целта. Сума по плана:
Не си струва при сегашната цена
Рейтинг: HOLD / WATCH · изпълнени проверки 3 от 7 · преимущество спрямо пазара: -4.9% п.п.
- Дори при по-ниска цена симулираната печалба остава под прага – акцията не пасва на този профил в момента.
- Изчакайте RSI(14) < 40 (сега 58) за Транш 1.
- Ако въпреки това влизате: не повече от 10% от капитала (риск 2%).
| Асиметрия R:R ≥ 3:1 (при избрания стоп) потенциал +45% до справедливата цена/цел срещу стоп −20% → 2.3:1 | |
| Margin of Safety ≥ 25% MoS 37% | |
| Катализатор (6–12 мес.) Цикличен обрат / разширяване на оперативния марж | |
| Без дисквалифициращи рискове Altman, Beneish, дълг и капитализация – в норма | |
| Сигнал за Транш 1 (MoS ≥ 20%, RSI < 40) RSI 58, MoS 37% | |
| Нетна очаквана печалба ≥ +8% и стоп ≤ 50% след такси и данък: +2.7% от капитала; стоп в 35% от пътищата | |
| Побеждава пазара (rf + ERP) очаквана нетна +2.7% срещу пазарна ≈ 7.6% годишно → преимущество -4.9 п.п. |
- Цикличен обрат / разширяване на оперативния марж
VIX: 20.8 (20-дн. средно 17.6) – без паника на пазара
| Транш | Дял | Сума | Целева цена | Акции | Условие | Цел |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 30% | €3 000 | €206.65 ($231.39) +0.0% | 14.52 | MoS ≥ 20%, катализатор, RSI(14) < 40 | Първоначална експозиция |
| 2 | 40% | €4 000 | €192.20 ($215.21) -7.0% | 20.81 | Тест на институционално ниво | Сваля WAP към локалното дъно |
| 3 | 30% | €3 000 | €178.88 ($200.29) -13.4% | 16.77 | Капитулация – институционално ниво; VIX скок / фалшив негатив без промяна в тезата | Максимален ефект върху средната цена |
| WAP | €10 000 | €191.94 при пълно изпълнение (Σ(P·V)/ΣV) · €198.14 само при Транш 1+2 · €206.65 само Транш 1 → подобрение на средната цена -7.1% | ||||
Акциите са дробни; ако брокерът ви позволява само цели, закръглете надолу и оставете остатъка в кеш. Стопът се избира от три варианта по най-добро съотношение очаквана нетна печалба / опашков риск (CVaR 5%). Нивата на Транш 2 и 3 са пропорционални на стопа, за да остават над него. Всички резултати са след такси, плъзгане и данък. Катализаторите са автоматични прокси – потвърдете ги с новини и отчети.
| Take-Profit 1 (+20% от WAP) | €230.33 → продайте 50% (≈ €5 000 експозиция) |
| Take-Profit 2 (+45%) | €278.31 → затворете останалото (справедлива цена €328.14) |
| Stop-Loss (−20% от WAP) | €153.55 → загуба ≈ €2 000 |
| Асиметрия | 2.3 : 1 (потенциал +45% срещу −20%) |
Тезата отпада и при фундаментално събитие: ROIC < WACC две тримесечия, Beneish > −1.78 или срив на катализатора.
| Очаквана печалба | +2.7% ≈ €270 |
| Медиана | +7.6% |
| Шанс за печалба | 63% |
| Шанс за ≥ +20% (≥ €2 000) | 19% |
| Стоп се изпълнява | 35% |
| Опашков риск (CVaR 5%) | -23.3% ≈ €-2 326 |
| Транш 2 / Транш 3 се пълнят | 74% / 59% |
| TP1 / TP2 се достигат | 69% / 47% |
| Сценарий | Резултат (% от капитала) | Печалба / загуба | Краен капитал |
|---|---|---|---|
| Мечи (най-лоши 5%) | -22.4% | €-2 241 | €7 759 |
| Базов (медиана) | +7.6% | €760 | €10 760 |
| Бичи (най-добри 5%) | +30.6% | €3 062 | €13 062 |
Целта 20–40% (€2 000 – €4 000) е амбициозна: никоя сделка не е сигурна. Резултатите са нетни – след такси, плъзгане и данък.
| Вариант | R:R | Очаквана нетна печалба | Шанс за стоп | Шанс ≥ +20% | Опашков риск (CVaR 5%) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Тесен (−9%) | 5.0:1 | +0.9% | 63% | 17% | -13% | |
| Адаптивен (−15%, ≈ 0.75σ за тримесечие) | 3.1:1 | +1.6% | 47% | 18% | -18% | |
| Широк (−20%) | 2.3:1 | +2.7% | 35% | 19% | -23% | избран |
Тесният стоп дава по-добро R:R на хартия, но често се изпълнява от обикновен шум. Избира се вариантът с най-добра нетна печалба спрямо опашковия риск.
| Ако вложите целия капитал | загуба при стоп ≈ €2 000 (20% от капитала) |
| Препоръка при риск 2% от капитала | €1 000 (10% от капитала) |
Правило: рискувайте не повече от 1–2% от капитала на сделка. Концентрирането във 1–2 акции увеличава риска от значителни загуби.
| Комисионна + спред | 0.15% на страна |
| Валутна конверсия | 0.00% на страна (листинг в EUR) |
| Плъзгане при стоп (гап) | 0.3% |
| Данък върху печалбата | 10% (България; без пренасяне на загуби) |
| Пазарна алтернатива | ≈ 7.6% годишно (rf + 5% ERP) |
Дивидентите не са включени. Данъчните и брокерските параметри са общи допускания – проверете ги при вашия брокер.
Умерен 15% → ≈ ×2 за 5 г.; таргет 25% → ≈ ×3; агресивен 40% → ≈ ×5.4 (изисква изключителна дисциплина). Илюстрация на сложната лихва, не прогноза.
Допълнителни модули
Отделни, независими модули – грешка в един не засяга останалите.
Health Radar – светофар за сигурност
< 1.8 висок риск от фалит; > 2.9 безопасно
> −1.78 риск от счетоводни манипулации
0–3 слаб; 7–9 силен
< 1.5× – едва плаща лихви
> 3× рисково; > 5× опасно
< 1 – възможен проблем с плащанията
отрицателен FCF = изгаря кеш
ROIC < WACC унищожава стойност
✔ Няма критичен сигнал за фалит, манипулации или обслужване на дълга – покупката не е блокирана от радара.
Tranche Portfolio Terminal – WAP и поръчки
| Транш | Дял % | Планирана цена | Изпълнен? | Цена на изпълнение | Сума | Акции |
|---|
Карта на цените
Генератор на брокерски поръчки
Цените на поръчките са във валутата на листинга (EUR). Планираните нива идват от асиметричния модул. Не е инвестиционен съвет – проверете параметрите при вашия брокер (Interactive Brokers, Trading 212, Degiro).
Риск профил и позициониране
| Годишна доходност (2 г.) | -1.7% |
| Волатилност | 35.8% |
| Sharpe | -0.12 |
| Sortino | -0.16 |
| Максимален спад (2 г.) | -54% |
| Calmar | -0.03 |
| VaR 95% (1 месец) | -14.1% |
| CVaR 95% (1 месец) | -17.1% |
| Бета | 0.71 |
| Размер на позицията | 1.4% – 3.1% |
| Stop-Loss (≈2.5×ATR) | €190.12 / $212.88 (−8.0%) |
| Първи Take-Profit | €267.40 / $299.41 |
| Хоризонт до FV | 12 – 18 месеца |
| MoS ≥ +20% | |
| Piotroski ≥ 7 / Altman Z > 2.9 | |
| RSI(14) < 35 | |
| Тест на 200 SMA / долна лента на Болинджър | |
| Нетни инсайдерски покупки |
STRONG ACCUMULATE изисква ≥ 4 от 5. Сиво = липсват данни.
| Разрушаване на тезата (ROIC < WACC) | |
| Екстремна еуфория (цена > FV+40% и седмичен RSI > 80) | |
| Счетоводен червен флаг (Beneish / NI↑ при CFO↓) | |
| Рискови M&A (не се оценява автоматично) |
- Висок брутен марж (>50%) – признак за ценова сила / ров
- ROIC > 15% – устойчива възвръщаемост над цената на капитала
- Разширяващ се оперативен марж
Автоматични количествени индикации – качествената оценка остава за анализатора.
Финансови данни и профил
| Година | Приходи | Опер. печалба | Нетна печалба | FCF | EPS |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | €36.8 / $41.2 | €9.6 / $10.8 | €7.2 / $8.0 | €8.4 / $9.4 | 6.10€ |
| 2024 | €34.2 / $38.3 | €7.8 / $8.7 | €3.1 / $3.5 | €4.4 / $4.9 | 2.65€ |
| 2023 | €31.2 / $34.9 | €6.0 / $6.7 | €6.1 / $6.9 | €5.5 / $6.1 | 5.17€ |
| 2022 | €29.5 / $33.1 | €6.1 / $6.8 | €2.3 / $2.6 | €4.8 / $5.3 | 1.95€ |
SAP SE, together with its subsidiaries, provides enterprise application and business solutions worldwide. It offers SAP Business AI; SAP S/4HANA that provides software capabilities for finance, risk and project management, procurement, manufacturing, supply chain and asset management, and research and development; SAP SuccessFactors solutions for human resources, including HR, time, payroll, talent and employee experience management, and analytics and planning; and spend management solutions that covers direct and indirect spend, travel and expense, and external workforce management. The company also provides SAP customer experience solutions; SAP Business Technology platform that enables customers and partners to build, integrate, and automate applications; and SAP Business Network, a business-to-business collaboration platform that helps digitalize key business processes across the supply chain and enables communication between trading partners. In addition, it offers SAP Signavio to help customers to discover, analyze, and understand business process operations; industry solutions that provide customers and partners with industry-specific solutions; and SAP LeanIX to visualize enterprise architecture, assess interdependencies and the potential impact of IT modernization, and manage the transition toward the target landscape. Further, the company provides WalkMe to execute workflows; SAP Enable Now, which offers e-learning content embedded in SAP workflows; Taulia solutions for working capital management; and sustainability solutions and services. Additionally, it provides services and support solutions. The company has a strategic collaboration with Fresenius SE & Co. KGaA and Avelios Medical GmbH for the development of a cloud-native, hospital information system that enables digitalization of clinical and administrative processes with AI integration. SAP SE was founded in 1972 and is headquartered in Walldorf, Germany.
Описание от Yahoo Finance (на английски).
Какво означава всичко – матрица на факторите (89)
Светофар по абсолютни прагове. Кликнете върху име за обяснение.
Модул 1: Текущо състояние – Оценка и мултиплекси
| 1 | Trailing P/EКолко пъти годишната печалба (последните 12 месеца) е включена в цената. Пример: P/E 20 = плащате 20 лв. за всеки 1 лв. годишна печалба. Как да го четем: По-ниско = по-евтино, но много ниско може да е знак за проблеми. Сравнява се със сектора и с историята на компанията. Безсмислено при загуба. | 29.91 | — |
| 2 | Forward P/EСъщото като P/E, но с печалбата, която анализаторите очакват през следващите 12 месеца. Как да го четем: Ако е по-ниско от Trailing P/E, пазарът очаква растеж на печалбите. Зависи от точността на прогнозите. | 24.38 | — |
| 3 | PEG RatioP/E, разделено на очаквания годишен ръст на печалбата. Показва дали плащате разумна цена за растежа. Как да го четем: Около 1 = справедливо; под 1 = потенциално евтин растеж; над 2 = скъп спрямо растежа. | 1.82 | — |
| 4 | Price to Book (P/B)Пазарната цена спрямо счетоводната стойност на собствения капитал на акция (активи минус задължения). Как да го четем: Под 1 = търгува се под счетоводната стойност. За банки и тежка индустрия е ключов; за технологични компании е по-малко полезен. | 5.17 | — |
| 5 | Price to Tangible BookКато P/B, но без нематериалните активи и репутацията (goodwill), които трудно се продават реално. Как да го четем: По-консервативна мярка от P/B. Под 1 често означава „скрита стойност“ (Asset Play). | 17.95 | — |
| 6 | Price to Sales (P/S TTM)Пазарна капитализация, разделена на приходите за 12 месеца. Полезно, когато компанията още няма печалба. Как да го четем: По-ниско = по-евтино. Сравнява се само в рамките на един сектор, защото маржовете се различават силно. | 6.06 | — |
| 7 | Forward P/SПазарна капитализация спрямо очакваните приходи за следващите 12 месеца. Как да го четем: По-ниско от P/S означава очакван ръст на приходите. | 5.35 | — |
| 8 | EV/EBITDAСтойност на цялото предприятие (капитализация + дълг − пари) спрямо оперативната печалба преди амортизации. Как да го четем: Не зависи от структурата на дълга, затова е по-добро за сравнение между компании. По-ниско = по-евтино; над 15–20 е скъпо за повечето сектори. | 18.00 | — |
| 9 | EV/EBITСтойност на предприятието спрямо оперативната печалба (след амортизации). Как да го четем: По-строга мярка от EV/EBITDA за компании с много капиталови разходи. По-ниско = по-евтино. | 19.94 | — |
| 10 | EV/FCFСтойност на предприятието спрямо свободния паричен поток (кеша, останал след инвестициите). Как да го четем: Показва колко години свободен кеш струва фирмата. По-ниско е по-добре; отрицателно/липсващо = няма свободен кеш. | 25.73 | — |
| 11 | Price to Free Cash Flow (P/FCF)Пазарна капитализация спрямо свободния паричен поток. Как да го четем: Трудно се „гримира“ с счетоводни трикове. Под 15 е привлекателно, над 40 е скъпо. | 25.98 | — |
| 12 | Price to Operating Cash Flow (P/OCF)Пазарна капитализация спрямо кеша от основната дейност (преди инвестиции). Как да го четем: По-ниско = по-евтино. По-мек вариант на P/FCF, използван при компании с големи инвестиции. | 24.13 | — |
| 13 | Earnings YieldПечалба на акция / цена (обратно на P/E), сравнена с доходността на 10-годишните държавни облигации (в процентни пунктове). Как да го четем: Положителна стойност = акцията печели повече от безрисковата облигация. Отрицателна = облигациите са по-изгодни спрямо тази акция. | 0.74 | — |
| 14 | FCF YieldСвободният паричен поток като процент от пазарната капитализация. Как да го четем: Като „лихва“ върху цената. Над 5–6% е привлекателно, под 2% е скъпо. | 3.85 | — |
| 15 | EV/ICСтойност на предприятието спрямо реално вложения капитал (собствен + заемен). Как да го четем: Над 1 пазарът плаща премия над вложеното, оправдана само ако ROIC е висок. Сравнява се заедно с ROIC. | 4.69 | — |
Модул 2: Рентабилност и оперативна ефективност
| 16 | Gross MarginДял от приходите, който остава след директните производствени разходи. Как да го четем: Висок и растящ марж = ценова сила или ров. Софтуер 70%+, търговия 20–30%. | 72.68 | — |
| 17 | Operating MarginКолко от всеки лев приходи става оперативна печалба (преди лихви и данъци). Как да го четем: Показва ефективността на основния бизнес. Растящ марж е добър знак. | 27.10 | — |
| 18 | Net Profit MarginКолко от всеки лев приходи остава като чиста печалба след всички разходи и данъци. Как да го четем: Крайният резултат за акционерите. Сравнява се със сектора. | 20.42 | — |
| 19 | EBITDA MarginОперативна печалба преди амортизации като дял от приходите. Как да го четем: Показва кеш-генериращата способност на бизнеса без счетоводните амортизации. | 33.32 | — |
| 20 | Free Cash Flow MarginСвободният паричен поток като дял от приходите. Как да го четем: Колко реален кеш остава от всеки лев продажби. Над 15% е отлично. Част от „Rule of 40“ при растящи компании. | 23.31 | — |
| 21 | ROICКолко печалба (след данъци) носи всеки лев вложен капитал (собствен + заемен). Как да го четем: Най-важният показател за качество. Трябва да е над цената на капитала (WACC); 15%+ обикновено означава ров. | 16.76 | — |
| 22 | ROEНетна печалба спрямо собствения капитал на акционерите. Как да го четем: Висок ROE е добър, но може да е раздут от голям дълг – проверявайте го заедно с D/E. | 18.03 | — |
| 23 | ROAНетна печалба спрямо всички активи на компанията. Как да го четем: Показва колко ефективно се ползват активите. При банки 1% е нормално, при софтуер – 10%+. | 11.43 | — |
| 24 | ROCEОперативна печалба спрямо използвания капитал (активи минус краткосрочни задължения). Как да го четем: Подобен на ROIC; полезен при капиталоемки бизнеси. По-високо = по-добре. | 22.37 | — |
| 25 | Asset TurnoverПриходи на всеки лев активи. Как да го четем: Показва колко ефективно активите генерират продажби. Нисък при тежка индустрия, висок при търговия. | 0.56 | — |
| 26 | Inventory TurnoverКолко пъти годишно запасите се продават и подменят. Как да го четем: По-високо = по-малко замразен капитал и по-малък риск от неликвидни стоки. Не важи за услуги/софтуер. | няма данни | — |
| 27 | Days Sales Outstanding (DSO)Средният брой дни, за които компанията събира парите от клиентите си. Как да го четем: По-ниско е по-добре. Растящ DSO може да е знак за трудности със събирането или „агресивно“ отчитане на приходи. | 53.66 | — |
| 28 | Cash Conversion Cycle (CCC)Дни от плащането към доставчици до получаването на парите от клиенти (запаси + вземания − задължения). Как да го четем: По-ниско = по-малко капитал блокиран в оборота. Отрицателен CCC е изключителен (клиентите плащат преди компанията да плати). | -35.20 | — |
| 29 | Revenue per EmployeeГодишни приходи, разделени на броя служители. Как да го четем: Измерва продуктивността на труда. Сравнява се само в рамките на един сектор. | 348 хил. | — |
| 30 | Operating Cash Flow to Net IncomeПаричен поток от дейността спрямо нетната печалба. Как да го четем: Над 1 = печалбата е подкрепена с реален кеш (качествена). Трайно под 0.8 е предупреждение за „хартиена“ печалба. | 1.23 | — |
Модул 3: Финансов баланс, ликвидност и дългов профил
| 31 | Current RatioКраткосрочни активи спрямо краткосрочните задължения. Как да го четем: Над 1.5 е здравословно; под 1 може да има проблем с плащанията в близките 12 месеца. | 1.16 | — |
| 32 | Quick Ratio (Acid-Test)Като Current Ratio, но без запасите (по-бързо ликвидните активи). Как да го четем: Над 1 = може да плати краткосрочните си задължения без да продава стока. | 1.16 | — |
| 33 | Cash RatioСамо паричните средства спрямо краткосрочните задължения. Как да го четем: Най-строгият тест за ликвидност. Над 0.5 е силно; под 0.2 е тясно. | 0.56 | — |
| 34 | Total Debt to Equity (D/E)Общ дълг спрямо собствения капитал. Как да го четем: Над 2 е високо задлъжнялост (освен при банки и комунални услуги). По-ниско = по-устойчиво. | 0.17 | — |
| 35 | Total Debt to CapitalДългът като дял от целия капитал (дълг + собствен капитал). Как да го четем: Над 60–70% означава висок финансов лост и по-голям риск при спад на печалбите. | 0.14 | — |
| 36 | Net Debt to EBITDAКолко години печалба (EBITDA) са нужни да се изплати нетният дълг. Как да го четем: Под 2 е комфортно; над 3 е рисково; над 5 е опасно. | -0.17 | — |
| 37 | Interest Coverage RatioКолко пъти оперативната печалба покрива лихвите. Как да го четем: Над 5 е безопасно; под 2 е риск; под 1.5 – компанията едва плаща лихвите. | 22.14 | — |
| 38 | Cash Flow to DebtПаричният поток от дейността спрямо общия дълг. Как да го четем: Над 30% е силно (дългът може да се погаси за ~3 години); под 10% е слабо. | 1.32 | — |
| 39 | Piotroski F-ScoreСкала 0–9 по 9 счетоводни проверки: печалба, кеш, ефективност, дълг, ликвидност, размиване, маржове. Как да го четем: 7–9 = финансово здрава; 0–3 = слаба. Използва се като филтър за качество. | 8.00 | — |
| 40 | Altman Z-ScoreКомбинирана оценка за риск от фалит от баланса и печалбата. Как да го четем: Над 2.9 = безопасна зона; 1.8–2.9 = сива зона; под 1.8 = висок риск от фалит. | 7.76 | — |
| 41 | Beneish M-ScoreСтатистически модел за вероятността компанията да „гримира“ отчетите си. Как да го четем: Над −1.78 = повишен риск от манипулация (тревожен знак); под −2.22 = по-спокойно. Не е доказателство, а сигнал за проверка. | -2.64 | — |
| 42 | Net Working Capital (NWC)Краткосрочни активи минус краткосрочни задължения (в пари). Как да го четем: Положителен = има оборотен буфер. Резките промени влияят на паричния поток. | 2.84 млрд | — |
| 43 | Debt Maturity LadderДял от дълга, който трябва да се плати в следващите 12 месеца. Как да го четем: Висок дял = риск от рефинансиране при скъпи лихви. Данните от безплатния източник са ограничени. | 24.77 | — |
| 44 | Effective Borrowing CostСредната лихва, която компанията реално плаща по дълга си (лихвени разходи / дълг). Как да го четем: Колкото по-ниска, толкова по-добре. Над доходността на ROIC изяжда стойността. | 7.16 | — |
| 45 | Credit Rating MetricСинтетичен кредитен рейтинг по покритието на лихвите: 1 = най-висок (AAA), 10 = фалит (D). Как да го четем: 1–4 = инвестиционен клас; 5–7 = спекулативен; 8–10 = опасен. Не е официален рейтинг на агенция. | 1.00 | — |
Модул 4: Исторически темпове на растеж (3г. и 5г. CAGR)
| 46 | 3Y Revenue CAGRСредногодишен ръст на приходите за последните 3 години. Как да го четем: Над 20% = бърз растеж; 8–15% = стабилен; отрицателен = свиване. | 7.63 | — |
| 47 | 5Y Revenue CAGRСредногодишен ръст на приходите за 5 години. Как да го четем: Показва дългосрочен тренд. Безплатният източник често дава само 4 години история, затова може да липсва. | няма данни | — |
| 48 | 3Y EPS CAGRСредногодишен ръст на печалбата на акция за 3 години. Как да го четем: Растяща печалба на акция е основният двигател на цената в дългосрочен план. | 46.25 | — |
| 49 | 5Y EPS CAGRСъщото за 5 години. Как да го четем: Дългосрочна устойчивост на растежа; може да липсва при ограничена история. | няма данни | — |
| 50 | 3Y FCF CAGRСредногодишен ръст на свободния паричен поток за 3 години. Как да го четем: Реалният растеж на кеша. Най-важен за DCF оценката. | 20.84 | — |
| 51 | 5Y Book Value per Share CAGRСредногодишен ръст на счетоводната стойност на акция. Как да го четем: Показва как компанията натрупва стойност за акционерите (особено важно за банки и застрахователи). | няма данни | — |
| 52 | Operating Income Growth (TTM vs Prior Year)Промяна в оперативната печалба спрямо предходната година. Как да го четем: Положителна = подобряваща се основна дейност; рязък спад е сигнал за проблеми. | 23.21 | — |
| 53 | CapEx Trend (3Y CAGR)Среден годишен ръст на капиталовите разходи за 3 години. Как да го четем: Растящ CapEx е инвестиция в растеж, но ако не е съпроводен с растящ ROIC, може да е изгубен капитал. | -5.55 | — |
| 54 | Margin Expansion RateСредногодишна промяна на оперативния марж в базисни точки (100 б.п. = 1 пр. пункт). Как да го четем: Положителна = подобрява се ефективността (оперативен ливъридж); отрицателна = натиск върху маржовете. | 188.09 | — |
Модул 5: Възвръщаемост за акционерите и разпределение на капитала
| 56 | Dividend YieldГодишният дивидент като процент от цената на акцията. Как да го четем: Над 3–4% е висока; прекалено висока (над 8%) често значи, че пазарът очаква съкращаване. | 1.21 | — |
| 57 | Dividend Payout RatioДял от печалбата, изплатен като дивидент. Как да го четем: Под 60–65% е устойчиво; над 100% = плаща повече, отколкото печели. | 36.18 | — |
| 58 | FCF Payout RatioДивидентите като дял от свободния паричен поток. Как да го четем: По-честен от payout по печалба. Под 60% е безопасно. | 29.87 | — |
| 61 | Buyback YieldКолко процента от капитализацията компанията е откупила за последната година. Как да го четем: Положителен = връща капитал на акционерите и намалява броя акции. Добре само ако се прави при разумна оценка. | 0.81 | — |
| 62 | Total Shareholder YieldДивидентна доходност + доходност от обратни изкупувания. Как да го четем: Общият капитал, върнат на акционерите. Над 4–5% е добре, ако е покрито от кеш. | 2.02 | — |
| 63 | Net Share Dilution RateГодишна промяна в броя акции (положителна = размиване, отрицателна = намаляване). Как да го четем: Размиване на акционерите намалява вашия дял. Отрицателна стойност е добра (изкупуване). | 0.08 | — |
| 64 | Stock-Based Compensation as % of RevenueРазходите за акции като заплащане на служителите спрямо приходите. Как да го четем: Над 10–15% означава скрит разход, който „размива“ акционерите дори и при положителен FCF. | 4.30 | — |
| 65 | Reinvestment RateКакъв дял от оперативната печалба след данъци се реинвестира в бизнеса (CapEx − амортизация + промяна в оборотния капитал). Как да го четем: Висок дял е добре само при висок ROIC; ниският показва зряла компания, която връща кеш. | -0.60 | — |
Модул 6: Технически индикатори и Momentum (реално време)
| 66 | RSI (14-дневен)Индикатор 0–100 за скоростта на последните движения на цената. Как да го четем: Под 30–35 = препродадена (потенциален отскок); над 70 = прекупена; 30–70 неутрално. | 58.44 | — |
| 67 | MACD (12, 26, 9)Разлика между бърза и бавна средна, спрямо сигналната линия (като % от цената). Как да го четем: Положителна и растяща = възходящ импулс; пресичане под нулата = отслабване. | -0.17 | — |
| 68 | Price vs 50 SMAНа колко процента е цената над/под 50-дневната средна. Как да го четем: Положителна = краткосрочен възходящ тренд; много голямо отклонение (напр. +15%) предупреждава за корекция. | 7.52 | — |
| 69 | Price vs 200 SMAНа колко процента е цената над/под 200-дневната средна. Как да го четем: Над линията = дългосрочен бичи тренд; под нея = мечи. Често се държи като институционална подкрепа. | 24.92 | — |
| 70 | Golden / Death Cross StatusПоказва дали 50-дневната средна е над (Golden Cross) или под (Death Cross) 200-дневната. Как да го четем: +1 = Golden (бичи структура); −1 = Death (мечи структура). Закъснява спрямо цената. | 1.00 | — |
| 71 | ATR (14)Среден дневен диапазон на движение на цената, като % от цената. Как да го четем: Мярка за волатилност. Използва се за определяне на stop-loss (≈2.5×ATR). | 2.77 | — |
| 72 | Bollinger Band %BКъде е цената спрямо лентите на Болинджър: 0 = долна лента, 1 = горна лента. Как да го четем: Под 0.05 = крайно ниско; над 0.95 = крайно високо спрямо последните 20 дни. | 0.59 | — |
| 73 | VWAPСредна цена, претеглена по обем (тук: 20-дневна, от дневни данни). Показва отклонението на цената от нея. Как да го четем: Над VWAP = купувачите са активни; под = продавачите. Истинският вътрешнодневен VWAP изисква данни в реално време. | 1.68 | — |
| 74 | Relative Volume (RVOL)Днешният обем спрямо средния за последните 30 дни. Как да го четем: Над 2 = необичаен интерес (новини, институции); под 0.5 = липса на интерес. | 1.03 | — |
| 75 | OBV (On-Balance Volume)Натрупан обем, който се прибавя в дни на ръст и се изважда в дни на спад. Тук: промяната за 60 дни, нормирана от −1 до 1. Как да го четем: Положителна = натрупване от големи играчи; отрицателна = разпределение (продажби). Разминаване с цената е ранен сигнал. | -0.04 | — |
| 76 | ADX (14)Измерва силата на тренда, независимо от посоката. Как да го четем: Над 25 = ясен тренд; над 40 = много силен; под 20 = липса на тренд (страничен пазар). | 30.26 | — |
| 77 | Stochastic Oscillator (%K, %D)Къде е цената в 14-дневния диапазон (0–100). Как да го четем: Под 20 = препродадена; над 80 = прекупена. Работи най-добре в страничен пазар. | 49.16 | — |
| 78 | 52-Week Range PercentileКъде се намира цената между 52-седмичното дъно (0) и връх (100). Как да го четем: Близо до 0 = около дъното; близо до 100 = около върха. Контекст за „падащ нож“ или „силен тренд“. | 78.62 | — |
| 79 | Historical Volatility (30D/90D)Годишна волатилност на цената, изчислена от последните 30 дни. Как да го четем: Над 40% = много рисков актив; под 20% = спокоен. Влияе на размера на позицията и на прогнозите. | 24.27 | — |
| 80 | Downside Deviation & Sortino InputГодишна волатилност само на отрицателните дневни движения (основа за Sortino). Как да го четем: По-важна от обикновената волатилност за инвеститора – измерва само „лошия“ риск. | 30.95 | — |
Модул 7: Пазарна структура, ликвидност и институционална активност
| 81 | Bid-Ask Spread %Разликата между най-добрата купува и продава цена, като % от цената. Как да го четем: Под 0.1% = много ликвидна акция; над 1% = скъпо за търгуване. (Работи само при отворен пазар.) | 0.05 | — |
| 82 | Short Interest % of FloatКолко процента от свободно търгуемите акции са продадени на късо. Как да го четем: Над 10% = значителен песимизъм или риск от „short squeeze“; над 20% = екстремно. | няма данни | — |
| 83 | Days to Cover (Short Ratio)Колко дни среден обем са нужни, за да се закрият всички къси позиции. Как да го четем: Над 5 дни = голям потенциал за рязко покачване при добри новини. | няма данни | — |
| 84 | Institutional Ownership %Дял от акциите, държан от фондове, пенсионни фондове и ETF. Как да го четем: Висок дял = доверие от професионалисти, но и риск от масови разпродажби. | 36.71 | — |
| 86 | Insider Ownership %Дял от акциите, притежаван от мениджмънта и борда. Как да го четем: Висок дял (5–20%) = интересите са съчетани с тези на акционерите. | 15.59 | — |
| 87 | Insider Transactions (Net Buy/Sell L3M)Нетна стойност на покупките минус продажбите на вътрешни лица за последните ~3 месеца. Как да го четем: Положителна = директорите купуват със свои пари (силен сигнал); продажбите са по-слаб сигнал (често планови). | няма данни | — |
Модул 8: Прогнози, макрорамка и алтернативни сигнали (3–24 мес.)
| 92 | Consensus EPS Growth (N12M/N24M)Очакван растеж на печалбата за следващата година (или 1–2 години). Как да го четем: Основа за Forward P/E и PEG. Прекалено оптимистични прогнози са риск. | 13.40 | — |
| 93 | Consensus Revenue Growth (N12M/N24M)Очакван растеж на приходите според консенсуса за следващата година. Как да го четем: Над 15% = растеж; отрицателен = очаквано свиване. | 13.20 | — |
| 95 | Consensus Price Target Upside %Колко процента над/под текущата цена е средният таргет на анализаторите. Как да го четем: Голям потенциал е плюс, но анализаторите често грешат и следват цената. | 15.62 | — |
| 96 | WACCСредната цена на капитала на компанията (собствен + заемен), използвана за дисконтиране в DCF. Как да го четем: Колкото е по-висока, толкова по-ниска е справедливата цена. Стойност в дроб (0.10 = 10%). | 0.06 | — |
| 97 | Economic Value Added (EVA) TrendРазлика ROIC − WACC (в пр. пункта): колко стойност се създава над цената на капитала. Как да го четем: Положителна = създава стойност; отрицателна = унищожава стойност. Сигнал за „Thesis Break“, ако е под 0 две периода подред. | 10.65 | — |
| 98 | Macro & Sector Beta SensitivityБета на акцията: колко силно се движи спрямо пазара. Как да го четем: 1 = като пазара; над 1.3 = по-рисков; под 0.8 = защитен. (Пълната макрочувствителност към лихви/инфлация изисква отделен модел.) | 0.71 | — |
Информацията е аналитична и не представлява инвестиционен съвет. Моделите използват безплатни данни с възможни грешки; винаги проверявайте в отчетите на компанията.