ABEA.DE Alphabet Inc. · Communication Services · XETRA

Анализ от 03.11.2026 17:58 · валута на листинга EUR · EUR/USD 1.1198 · изчислени 80 от 89 фактора

⟳ Обнови⬇ PDF⬇ ExcelCSVJSON⇄ Сравни🔔 НаблюдавайГрафики в:
ЗаключениеМиналоБъдещеОценкаСтратегииАсиметрияТримесечияТримесечияРадарWAPКатализаториПоток/GEXИнсайдериGuidanceМакроБенчмаркБектестFree RideСкенерРискФинансиФактори
⚠ Безрисковата доходност за EUR е приблизителна (2.6%, ниво на германски 10Г облигации) – няма свободен автоматичен източник.
⚠ Отчетите са преобразувани от USD в EUR по курс 0.8930. Листинг в различна валута/ADR може да е неточен – за най-добри резултати ползвайте основния листинг (напр. GOOGL, не ABEA.DE).
40
Общо заключение

ИЗБЯГВАЙТЕ / НАМАЛЕТЕ – надценена или с червен флаг

Сигнал: SELL / EXIT · Категория: Stalwart · Композитен скор: 72/100

Цена€248.95 / $278.78
Справедлива цена€150.44 / $168.47
Margin of Safety-65%
Пазарна капитализация€3 060.6 млрд / $3 427.3 млрд
Таргет на анализатори—
52 седмици232 – 351 €

Какво се случва

Миналото – къде сме били

Цена, SMA50/200 и обем
Спрямо индексите (=100 в началото)
Доходност за периоди
ПериодABEA.DES&P 500Euro Stoxx 50Над/под S&P
1 мес.-19.3%-2.5%-1.6%-16.8%
3 мес.-20.4%-1.9%-5.5%-18.6%
6 мес.-25.6%+4.4%+2.9%-30.0%
12 мес.+2.6%+10.8%+7.8%-8.2%
24 мес.+47.7%+31.1%+26.2%+16.6%

Доходностите на индексите са в тяхната валута. Относителната сила спрямо пазара показва дали акцията води или изостава.

Бъдещето – 3 сценария до 36 месеца

Плътна линия = минало. Пунктирани: мечи (P10), базов (P50), бичи (P90); оцветената зона е диапазонът P25–P75. Жълта линия = справедлива цена.

ХоризонтМечи (P10)Базов (P50)Бичи (P90)Очаквана възвръщаемостВер. печалбаВер. загуба > 20%Вер. ръст > 30%VaR95 / CVaR
1 мес.€215 / $240
-14%
€246 / $276
-1%
€283 / $317
+14%
-0.5%46%2%0%-16% / -20%
3 мес.€192 / $215
-23%
€243 / $272
-2%
€309 / $347
+24%
-0.9%45%14%6%-27% / -32%
6 мес.€171 / $191
-31%
€238 / $267
-4%
€332 / $372
+33%
-1.3%43%25%11%-38% / -44%
12 мес.€142 / $159
-43%
€228 / $255
-8%
€368 / $412
+48%
-1.3%42%34%17%-50% / -57%
24 мес.€110 / $123
-56%
€210 / $235
-16%
€408 / $457
+64%
-1.0%39%44%22%-63% / -70%
36 мес.€87 / $98
-65%
€197 / $221
-21%
€447 / $501
+80%
-1.6%37%49%22%-72% / -78%

Дрейфът комбинира momentum, консенсус и сближаване към справедлива цена, свито към CAPM според увереността в оценката. Волатилността е историческа. Това е вероятностно разпределение, не обещание.

Справедлива цена и зони на действие

Fair Value

€150.44 / $168.47

MoS -65.5% · WACC 8.7% · увереност: ниска (моделите се разминават силно (разлика 281% от медианата).)

Диапазон между моделите: €59 / $66 – €411 / $460

МоделТеглоСтойност
2-Stage DCF40%€59 / $66
Reverse DCF25%€70 / $79
Мултиплекси20%€411 / $460
Грахам / Линч15%€180 / $202

Растеж на FCF (етап 1): 2.1%. Пазарно-имплицитен растеж: 42.8%.

ЗонаПравилоЦена
Агресивно натрупванеMoS > +30%до €105 / $118
Натрупване (BUY)MoS ≥ +20%до €120 / $135
Задържане / DCA−10% ≤ MoS ≤ +10%€135 / $152 – €165 / $185
Частична печалбацена > FV +25%над €188 / $211
Изход / хеджиранецена > FV +40%над €211 / $236

Сега: €248.95 / $278.78

Технически нива (€): подкрепи · съпротиви 317.70, 323.15, 323.75 · SMA50 296.41 · SMA200 294.99

Стратегии – 4 подхода и техният риск

Тествани с 6 000 симулирани ценови пътя (first-passage): вероятност целта да се удари преди stop-а. Размер по половин Kelly (до 5% от портфейла).

Не е активна Риск: Нисък–Среден 24 мес.

Стойностна (Value / Margin of Safety)

Купува се със защитен марж под справедливата цена и се държи до сближаване. Дълъг хоризонт, малко сделки.

Изчакайте цена ≤ 120.35 (MoS ≥ 20%). Сега MoS е -65%.

Вход€120.35 / $134.77
Stop-Loss€90.26 / $101.08
Цел€150.44 / $168.47
Печалба/загуба (R:R)1.0 : 1
Вер. да се изпълни входът23%
Вер. цел / stop32% / 35%
Очаквана възвръщаемост-1.6%
Размер по Kelly0.0% от портфейла
Не е активна Риск: Среден–Висок 6 мес.

Тренд / Momentum (Trend Following)

Купува се в потвърден възходящ тренд, с плаващ stop на 2.5×ATR и цел 2R. Средносрочно, повече сделки, по-ниска успеваемост, по-висок коефициент печалба/загуба.

Няма потвърден възходящ тренд (изисква 50>200 SMA, цена>200 SMA, ADX>20).

Вход€248.95 / $278.78
Stop-Loss€228.23 / $255.58
Цел€290.38 / $325.18
Печалба/загуба (R:R)2.0 : 1
Вер. да се изпълни входът100%
Вер. цел / stop32% / 67%
Очаквана възвръщаемост-0.2%
Размер по Kelly0.0% от портфейла
Подходяща сега Риск: Висок 3 мес.

Контрариан / Mean Reversion (краткосрочен swing)

Купува се препродадена акция около подкрепа и се продава при връщане към средната. Кратък хоризонт, строг stop.

RSI/Болинджър показват препродаденост.

Вход€248.95 / $278.78
Stop-Loss€232.38 / $260.22
Цел€293.58 / $328.75
Печалба/загуба (R:R)2.7 : 1
Вер. да се изпълни входът100%
Вер. цел / stop23% / 68%
Очаквана възвръщаемост+0.1%
Размер по Kelly0.0% от портфейла
Не е активна Риск: Нисък–Среден 12 мес.

Редовно натрупване (DCA) + доход

Равни месечни вноски за 12 месеца – изглажда входа и намалява риска от лош момент. Подходящо при несигурност.

Препоръчва се само с половин размер: акцията е силно надценена (MoS < −25%).

Средна цена на входа€247.24 / $276.87
Вероятност за печалба (12 м.)42%
Очаквана възвръщаемост-3.0%
Най-лош 5% сценарий-36%
Дивидентна доходност0.31%

12 равни месечни вноски.

Асиметричен модул – Catalyst & Scaled DCA

Цел: 20–40% нетна годишна доходност с 1–2 сделки на година. Акцията минава през 5 филтъра и проверка за реалистичност, а планът за вход/изход се тества с Monte Carlo, за да видим реалния шанс за целта. Сума по плана:

Капитал €
Си струва ли?

Не си струва

Рейтинг: AVOID · изпълнени проверки 2 от 7 · преимущество спрямо пазара: -9.9% п.п.

Какво да правим
  1. Не влизайте.
  2. Причина: справедливата цена е под пазарната (MoS < 0).
  3. Ако акцията ви интересува, проследете я за промяна във фундамента.
⚠ Справедливата цена е под/близо до текущата – няма реален потенциал. Целта по-долу (+40% от WAP) е само условна, за да се оцени рискът, ако все пак влезете.
Филтри за подбор
Асиметрия R:R ≥ 3:1 (при избрания стоп)
реален потенциал -36% до справедливата цена срещу стоп −14% → -2.6:1
Margin of Safety ≥ 25%
MoS -65%
Катализатор (6–12 мес.)
Цикличен обрат / разширяване на оперативния марж; Препродаденост (RSI 22, позиция в 52-седм. диапазон 9%)
Без дисквалифициращи рискове
Altman, Beneish, дълг и капитализация – в норма
Сигнал за Транш 1 (MoS ≥ 20%, RSI < 40)
RSI 22, MoS -65%
Нетна очаквана печалба ≥ +8% и стоп ≤ 50%
след такси и данък: -2.3% от капитала; стоп в 59% от пътищата
Побеждава пазара (rf + ERP)
очаквана нетна -2.3% срещу пазарна ≈ 7.6% годишно → преимущество -9.9 п.п.
Открити катализатори
  • Цикличен обрат / разширяване на оперативния марж
  • Препродаденост (RSI 22, позиция в 52-седм. диапазон 9%)

VIX: 21.0 (20-дн. средно 17.6) – без паника на пазара

План за вход (Tranche-Based Scaled DCA) – капитал €10 000
ТраншДялСумаЦелева ценаАкцииУсловиеЦел
130%€3 000€248.95 ($278.78)
+0.0%
12.05MoS ≥ 20%, катализатор, RSI(14) < 40Първоначална експозиция
240%€4 000€233.52 ($261.51)
-6.2%
17.13Тест на резервно ниво −6.2% (няма подкрепа в диапазона)Сваля WAP към локалното дъно
330%€3 000€221.53 ($248.07)
-11.0%
13.54Капитулация – резервно ниво −11.0% (няма подкрепа в диапазона); VIX скок / фалшив негатив без промяна в тезатаМаксимален ефект върху средната цена
WAP€10 000€234.07 при пълно изпълнение (Σ(P·V)/ΣV) · €239.90 само при Транш 1+2 · €248.95 само Транш 1 → подобрение на средната цена -6.0%

Акциите са дробни; ако брокерът ви позволява само цели, закръглете надолу и оставете остатъка в кеш. Стопът се избира от три варианта по най-добро съотношение очаквана нетна печалба / опашков риск (CVaR 5%). Нивата на Транш 2 и 3 са пропорционални на стопа, за да остават над него. Всички резултати са след такси, плъзгане и данък. Катализаторите са автоматични прокси – потвърдете ги с новини и отчети.

Матрица за изход
Take-Profit 1 (+20% от WAP)€280.89 → продайте 50% (≈ €5 000 експозиция)
Take-Profit 2 (+40%) условна€327.70 → затворете останалото (справедлива цена €150.44)
Stop-Loss (−14% от WAP)€201.84 → загуба ≈ €1 377
Асиметрия-2.6 : 1 (потенциал -36% срещу −14%)

Тезата отпада и при фундаментално събитие: ROIC < WACC две тримесечия, Beneish > −1.78 или срив на катализатора.

Какво казва симулацията на плана (12 мес., 5 000 пътя, нетно след такси и данък)
Очаквана печалба-2.3% ≈ €-227
Медиана-9.7%
Шанс за печалба44%
Шанс за ≥ +20% (≥ €2 000)9%
Стоп се изпълнява59%
Опашков риск (CVaR 5%)-17.6% ≈ €-1 758
Транш 2 / Транш 3 се пълнят82% / 72%
TP1 / TP2 се достигат50% / 32%
Сценарии за капитала (€10 000, 12 мес.)
СценарийРезултат (% от капитала)Печалба / загубаКраен капитал
Мечи (най-лоши 5%)-16.7%€-1 675€8 325
Базов (медиана)-9.7%€-970€9 030
Бичи (най-добри 5%)+27.6%€2 758€12 758

Целта 20–40% (€2 000 – €4 000) е амбициозна: никоя сделка не е сигурна. Резултатите са нетни – след такси, плъзгане и данък.

Три варианта на стоп – кой е най-разумен?
ВариантR:RОчаквана нетна печалбаШанс за стопШанс ≥ +20%Опашков риск (CVaR 5%)
Тесен (−9%)-4.1:1-1.9%71%8%-13%
Адаптивен (−14%, ≈ 0.75σ за тримесечие)-2.6:1-2.3%59%9%-18%избран
Широк (−20%)-1.7:1-2.1%42%8%-23%

Тесният стоп дава по-добро R:R на хартия, но често се изпълнява от обикновен шум. Избира се вариантът с най-добра нетна печалба спрямо опашковия риск.

Размер на позицията по риск
Ако вложите целия капиталзагуба при стоп ≈ €1 377 (14% от капитала)
Препоръка при риск 2% от капитала€1 453 (15% от капитала)

Правило: рискувайте не повече от 1–2% от капитала на сделка. Концентрирането във 1–2 акции увеличава риска от значителни загуби.

Допускания в симулацията (нетна доходност)
Комисионна + спред0.15% на страна
Валутна конверсия0.00% на страна (листинг в EUR)
Плъзгане при стоп (гап)0.3%
Данък върху печалбата10% (България; без пренасяне на загуби)
Пазарна алтернатива≈ 7.6% годишно (rf + 5% ERP)

Дивидентите не са включени. Данъчните и брокерските параметри са общи допускания – проверете ги при вашия брокер.

Натрупване на капитала при различна годишна доходност (5 г.)

Умерен 15% → ≈ ×2 за 5 г.; таргет 25% → ≈ ×3; агресивен 40% → ≈ ×5.4 (изисква изключителна дисциплина). Илюстрация на сложната лихва, не прогноза.

Допълнителни модули

Отделни, независими модули – грешка в един не засяга останалите.

Тримесечен анализ – динамика, изненади и реакция

54
Тримесечен импулс на бизнеса

Смесен тримесечен импулс

  • Приходите през последното тримесечие (2026-09-30) са +24.7% спрямо същото тримесечие миналата година и +6.5% спрямо предходното.
  • Оперативният марж е 31.8% (-2.2 п.п. спрямо предходното тримесечие).
  • Свободният кеш през тримесечието е -7% от приходите; FCF/нетна печалба = -0.34.
Приходи и оперативен марж по тримесечия
Изненада в печалбата (EPS) и реакция на цената
ТримесечиеПриходиYoYQoQБруто маржОпер. маржНетен маржEPSEPS YoYFCFFCF марж
2026-09-30€113.93 / $127.58+24.7%+6.5%59.7%31.8%20.7%€1.89—€-8.10 / $-9.07-7%
2026-06-30€106.98 / $119.80—+9.0%61.6%34.0%93.7%€8.14+294.4%€-5.23 / $-5.86-5%
2026-03-31€98.14 / $109.90—-3.5%62.4%36.1%56.9%€4.56—€9.03 / $10.129%
2025-12-31€101.65 / $113.83—+11.2%59.8%31.6%30.3%€2.52—€21.92 / $24.5522%
2025-09-30€91.39 / $102.35——59.6%30.5%34.2%——€21.84 / $24.4624%
2025-06-30——————€2.06———
2025-03-31——————————

Безплатният източник дава 5–7 тримесечия отчети (YoY е възможно само за най-новите 1–3), но до 24 тримесечия история на EPS изненадите. Стрелките на тримесечния импулс: приходи: ↗ нагоре · оперативен марж: ↘ надолу · EPS: → неутрално · FCF: ↘ надолу ·

Надминава очакванията

—% от отчетите

от последните 0 тримесечия; текуща серия 0.

Средна изненада

—

Разлика между реалния EPS и консенсуса.

Health Radar – светофар за сигурност

Altman Z-Score14.80
< 1.8 висок риск от фалит; > 2.9 безопасно
Beneish M-Score-2.63
> −1.78 риск от счетоводни манипулации
Piotroski F-Score6.00
0–3 слаб; 7–9 силен
Покритие на лихвите94.51
< 1.5× – едва плаща лихви
Нетен дълг / EBITDA0.05
> 3× рисково; > 5× опасно
Текуща ликвидност2.01
< 1 – възможен проблем с плащанията
FCF марж4.19
отрицателен FCF = изгаря кеш
ROIC спрямо WACC52.37
ROIC < WACC унищожава стойност

✔ Няма критичен сигнал за фалит, манипулации или обслужване на дълга – покупката не е блокирана от радара.

Tranche Portfolio Terminal – WAP и поръчки

ТраншДял %Планирана ценаИзпълнен?Цена на изпълнениеСумаАкции

Карта на цените

Генератор на брокерски поръчки

Цените на поръчките са във валутата на листинга (EUR). Планираните нива идват от асиметричния модул. Не е инвестиционен съвет – проверете параметрите при вашия брокер (Interactive Brokers, Trading 212, Degiro).

Catalyst Lifecycle Tracker

Няма напълно потвърден твърд катализатор – само индикации.

1–2 тримесечия Следи се

Operating Leverage Turning Point

Приходите растат по-бързо от разходите; скок на оперативния марж над 200 б.п.

Оперативен марж 31.8% срещу 30.5% преди година (+129 б.п.); приходи +24.7% срещу разходи +22.3%.

3–6 месеца Следи се

Capital Allocation Shift

Прекратяване на разводняващи M&A и насочване на FCF към обратни изкупувания при P/E < 15.

Обратни изкупувания = 231% от FCF, M&A = 8% от FCF, P/E 15.1, брой акции -1.0% YoY.

6–12 месеца Няма данни

Corporate Spin-Off / Asset Carve-Out

Отделяне на звено; пазарът премахва „конгломератната отстъпка“.

Новините не са достъпни в момента.

1–3 месеца Няма

Short Squeeze / Fundamental De-risking

Short float > 15%, Days to Cover > 5 + положителен отчет, който опровергава мечата теза.

Няма данни за къси позиции.

Event Horizon – предстоящи събития
Месечен опционен падеж (OPEX) 20.11.2026след 17 дни
Повишена волатилност около гама нивата

Лентата показва приближаването във времето (пълна = днес, празна = 120+ дни). Автоматичната проверка не обхваща FDA/регулаторни решения, Investor Day и lock-up дати – добавете ги ръчно.

Institutional Order Flow, Dark Pool и GEX

Сигнал за институционално натрупване

Няма следа от натрупване (1/5)

цената е в долната трета на 52-седмичния диапазон

Gamma Exposure (опционен пазар)

Няма опционна верига за този тикер (обикновено само US акции).

Dark Pool / ATS дял (FINRA)

FINRA ATS данни има само за американски тикери.

Обемен отпечатък (прокси за институционално натрупване)
Chaikin Money Flow (20)-0.14 (> +0.10 натрупване, < −0.10 разпределение)
Дни на натрупване / разпределение (40 дни)2 / 2
Обем на ръст / обем на спад (20 дни)0.51×

Това е прокси от дневни цени и обеми, не истински блокови сделки (prints) – те изискват платен източник на данни. Не го възприемайте като „dark pool prints“.

Smart Money – инсайдери (SEC Form 4) и Dark Pool

0
Smart Money скор

Няма достатъчно потвърждение за натрупване

  • Няма активни сигнали.

Източници: SEC ✘ · FINRA ATS ✘ · Polygon dark-pool ✘

Инсайдерски сделки на отворения пазар (последни 180 дни)

Тикерът не е намерен в SEC (само US емитенти подават Form 4).

Dark Pool / блокови сделки

Няма Polygon ключ. Добавете polygon_key в config.json (платен план Stocks Developer) за блокови сделки >$1M. Безплатният FINRA ATS дял е в модула „Институционален поток“.

Безплатният дял на ATS обема (FINRA) е в секцията „Институционален поток“.

Guidance Diff & тон на ръководството

Само за US емитенти със SEC 8-K.

Макро барометър – режим на пазара

Режим

NEUTRAL (0 от ±5)

Смесени сигнали – стандартен размер на позициите и MoS ≥ 25%.

ИндикаторСтойностСигнал
Крива на доходността 10Y−2Y0.32 п.п.Плоска крива – неутрално
Нетна ликвидност на Fed (баланс − TGA − RRP)5 745.73 млрд $Ликвидността пада (-79 млрд за 13 седмици)
VIX (индекс на страха)20.96 Повишена тревожност
VIX term structure (VIX/VIX3M)0.98 Плоска структура
S&P 500 спрямо SMA2003.60 %Над 200-дневната средна – възходящ режим
Какво означава за тази акция
Изисквана Margin of Safety в този режим≥ 25%
MoS на акцията-65% ✘ не покрива
Бета1.23 подхожда на режима
T-Bill 3м / T-Note 10г4.03% / 4.95%

Режимът е правило върху 5 публични индикатора (FRED, Yahoo) – ориентир, не прогноза за пазара. Нетната ликвидност е приближена: WALCL − TGA − RRP.

Нетна ликвидност на Fed (млрд $, 52 седмици)

Бенчмарк – акция срещу безрискова доходност и индекси

Оправдава ли се индивидуалният риск?

Пасивната алтернатива е по-разумна при сегашните данни

  • 74% от риска на акцията е специфичен за компанията (не се обяснява от пазара) – това е рискът, за който трябва да бъдете възнаградени.
  • Шанс акцията да победи S&P 500 за 12 месеца: 31% (очаквано превъзходство -9.8 п.п.); шанс да изостане с повече от 10 п.п.: 55%.
  • Планът за 1–2 сделки има очаквана нетна печалба -2.3% срещу пазарна алтернатива ≈ 7.6% и безрискова доходност 2.6% – липсва преимущество от -9.9 п.п.
Прагът за успех
Безрискова доходност (T-Bill)2.60%
Спред на целта 20–40% над безрисковата+17.4 до +37.4 п.п.
Очаквана доходност на пазара (rf + 5%)7.6%
Нужна алфа за достигане на 20%+12.4 п.п. над пазара
Очаквана нетна печалба на плана-2.3%
Преимущество на плана над пазара-9.9% п.п.
12 месеца – симулация с корелация (20 000 пътя)
S&P 500 (SPY)FTSE All-World (VWCE)
Корелация (седмична)0.510.43
Специфичен риск (1−R²)74%82%
Волатилност акция / индекс31% / 15%31% / 13%
Шанс да победи индекса31%32%
Шанс да изостане с >10 п.п.55%55%
Шанс да победи безрисковата38%38%
Sharpe акция / индекс-0.14 / 0.34-0.14 / 0.34

Симулацията е двумерен GBM с историческа корелация и вол. за последните 2 г.; очакваната доходност на акцията е от модела за прогноза, на индекса – CAPM (rf + премия за риск).

Бектест на 3-те транша и стрес тест (Monte Carlo)

Планът (стоп −14%, Транш 2 при −6.2%, Транш 3 при −11.0%, TP2 +40%) е приложен върху реалната история на акцията – 454 стартови дати за 19 години.

Средна нетна печалба+7.0%
Медиана+8.3%
Печеливши старта83%
Достигнат стоп17%
Достигнат TP240%
≥ +20% нетно10%
Най-лошо / най-добро-19% / +36%
Как се е представял планът в кризи
ПериодСтартаСредноНай-лошоСтоп
COVID срив (фев–мар 2020)4-9.6%-18%75%
Инфлационен спад (2022)13-15.4%-17%100%
Финансова криза (2008)21-10.7%-19%90%

Нетен резултат (% от капитала) за 12 месеца при старт в съответната дата.

Стрес тест – 10 000 симулирани пътя
СценарийДрейф / вол.Очаквана нетнаСтоп преди TPСтопTP1TP2Шанс за загубаОпашков риск
Базов сценарий-2% / 37%-2.1%54%58%50%33%56%-18%
Висока волатилност (×1.5)-2% / 55%-2.3%55%63%50%37%58%-19%
Мечи тренд (−15% годишно)-15% / 37%-5.3%63%69%41%23%67%-18%
Кризисен (вол. ×2, −25% годишно)-25% / 73%-4.0%60%68%45%32%64%-21%

Бектестът прилага същия план (нива в % спрямо входа, стоп, TP1/TP2) върху всеки 10-ти ден от реалната история на акцията; стоповете се проверяват по цени на затваряне (вътрешнодневни гапове не са моделирани). Справедливата цена в миналото не е известна, затова целта е ограничена до +25..+45%. Резултатите са нетни след такси и данък.

Заключване на печалбата – Free Ride & Chandelier

Правила
Take-Profit 1+20% от WAP → продайте 35%
След TP1: стоп на BreakevenWAP + 1% (Free Ride)
Остатък: Chandelier ExitНай-висок максимум 22 дни − 2.5×ATR(14)
Нива сега
Планиран WAP€234.07 / $262.12
Първоначален стоп€201.84 / $226.03
Take-Profit 1€280.89 / $314.54
Стоп след TP1 (Breakeven+1%)€236.41 / $264.74
HH(22) / ATR(14)323.15 / 8.29 €
Chandelier Exit днес€302.43 / $338.67
Сравнение чрез симулация (12 мес., нетно след такси и данък)
Стандартен изход (50% на TP1, фиксиран стоп)Заключване (35% на TP1 + Free Ride + Chandelier)
Очаквана печалба-2.1%-1.9%
Шанс за загуба56%49%
Шанс ≥ +20%9%6%
Опашков риск (CVaR 5%)-17.5%-17.5%
Достига TP151%51%
Изход на Breakeven/Chandelier след TP110%34%

Free Ride обикновено намалява шанса за загуба, но може да ви извади рано при обикновена корекция и да понижи средната печалба – сравнете двата стълба. Chandelier Exit = най-висок максимум за 22 дни − 2.5×ATR(14). След TP1 (продава се 35%) стопът на останалите 65% се вдига на WAP+1% (Free Ride) и следва Chandelier. В симулацията ATR е приближен с текущия ATR% от цената.

Асиметричен скенер (MoS ≥ 20, ROIC > WACC, Piotroski ≥ 7, Altman ≥ 2.9)

Резултат

Не отговаря на критериите

MoS -65% < 20% · Piotroski 6.0 < 7

Риск профил и позициониране

Годишна доходност (2 г.)+23.6%
Волатилност32.4%
Sharpe0.65
Sortino0.91
Максимален спад (2 г.)-34%
Calmar0.70
VaR 95% (1 месец)-12.4%
CVaR 95% (1 месец)-15.6%
Бета1.23
Размер на позицията0.0% – 0.0%
Stop-Loss (≈2.5×ATR)€228.23 / $255.58 (−8.3%)
Първи Take-Profit—
Хоризонт до FVn/a (няма дисконт)
Условия за покупка (3 от 5)
MoS ≥ +20%
Piotroski ≥ 7 / Altman Z > 2.9
RSI(14) < 35
Тест на 200 SMA / долна лента на Болинджър
Нетни инсайдерски покупки

STRONG ACCUMULATE изисква ≥ 4 от 5. Сиво = липсват данни.

Протокол за продажба
Разрушаване на тезата (ROIC < WACC)
Екстремна еуфория (цена > FV+40% и седмичен RSI > 80)
Счетоводен червен флаг (Beneish / NI↑ при CFO↓)
Рискови M&A (не се оценява автоматично)

Активни тригери: mos_lt_-25

Индикации за ров

Автоматични количествени индикации – качествената оценка остава за анализатора.

Финансови данни и профил

Годишни резултати (млрд)
ГодинаПриходиОпер. печалбаНетна печалбаFCFEPS
2025€359.7 / $402.8€115.2 / $129.0€118.0 / $132.2€65.4 / $73.39.65€
2024€312.6 / $350.0€100.4 / $112.4€89.4 / $100.1€65.0 / $72.87.18€
2023€274.5 / $307.4€75.3 / $84.3€65.9 / $73.8€62.1 / $69.55.18€
2022€252.6 / $282.8€66.8 / $74.8€53.6 / $60.0€53.6 / $60.04.07€
Профил Internet Content & Information · United States · служители: 204 757 · уебсайт

Alphabet Inc. offers various products and platforms in the United States, Europe, the Middle East, Africa, the Asia-Pacific, Canada, and Latin America. It operates through Google Services, Google Cloud, and Other Bets segments. The Google Services segment provides products and services, including ads, Android, Chrome, devices, Gmail, Google Drive, Google Maps, Google Photos, Google Play, Search, and YouTube. It is also involved in the sale of apps and in-app purchases and digital content in Google Play and YouTube; and devices, as well as the provision of YouTube consumer subscription services, such as YouTube TV, YouTube Music and Premium, NFL Sunday Ticket, and Google One. The Google Cloud segment offers consumption-based fees and subscriptions for AI solutions, including AI infrastructure, Vertex AI platform, and Gemini enterprise. It also provides cybersecurity, and data and analytics services; Google Workspace that include cloud-based communication and collaboration tools for enterprises, such as Calendar, Gmail, Docs, Drive, and Meet; and other enterprise services. The Other Bets segment sells transportation and internet services. Alphabet Inc. was incorporated in 1998 and is headquartered in Mountain View, California.

Описание от Yahoo Finance (на английски).

Какво означава всичко – матрица на факторите (89)

Обща картина46 благоприятни20 неутрални14 тревожни

Всеки фактор е оценен по прагове (не по секторни персентили). По-долу: най-силните и най-слабите сигнали, връзките между тях и подробен прочит по модули.

Най-силни страни
  • Net Profit Margin (50.03) – Отличен нетен марж
  • EBITDA Margin (67.65) – Много висока кеш-генерираща способност
  • ROIC (52.37) – Изключителна възвръщаемост – типичен знак за ров
  • ROE (56.76) – Много висок ROE – проверете дали не е раздут от дълг или обратни изкупувания
  • ROA (39.59) – Отличен ROA
  • ROCE (59.02) – Отличен ROCE
Най-големи рискове / слабости
  • EV/FCF (170.14) – Скъпа спрямо свободния кеш
  • P/FCF (173.56) – Скъпа спрямо свободния кеш
  • EPS Growth Forecast (-25.30) – Очаква се спад на печалбата
  • FCF Yield (0.58) – Много нисък кеш доход спрямо цената
  • CFO / Net Income (0.76) – Слаба кеш подкрепа на печалбата – внимание за качеството на печалбата
  • OBV trend (-0.15) – Обемът излиза – признаци на разпределение
Какво показват факторите заедно

Модул 1: Текущо състояние – Оценка и мултиплекси

Смесена картина с превес на предупрежденията: 4 благоприятни, 5 неутрални, 5 тревожни от 14 оценени фактора.
Показва колко скъпа е акцията спрямо печалби, приходи и кеш. Високи стойности значат, че очакванията вече са в цената.
1
Trailing P/E
Колко пъти годишната печалба (последните 12 месеца) е включена в цената. Пример: P/E 20 = плащате 20 лв. за всеки 1 лв. годишна печалба.
Как да го четем: По-ниско = по-евтино, но много ниско може да е знак за проблеми. Сравнява се със сектора и с историята на компанията. Безсмислено при загуба.
15.11Умерена оценка спрямо печалбите
2
Forward P/E
Същото като P/E, но с печалбата, която анализаторите очакват през следващите 12 месеца.
Как да го четем: Ако е по-ниско от Trailing P/E, пазарът очаква растеж на печалбите. Зависи от точността на прогнозите.
няма данни—
3
PEG Ratio
P/E, разделено на очаквания годишен ръст на печалбата. Показва дали плащате разумна цена за растежа.
Как да го четем: Около 1 = справедливо; под 1 = потенциално евтин растеж; над 2 = скъп спрямо растежа.
0.99Под 1 – растежът е „евтин“ спрямо цената
4
Price to Book (P/B)
Пазарната цена спрямо счетоводната стойност на собствения капитал на акция (активи минус задължения).
Как да го четем: Под 1 = търгува се под счетоводната стойност. За банки и тежка индустрия е ключов; за технологични компании е по-малко полезен.
5.21Висока премия – оправдана само при висок ROE
5
Price to Tangible Book
Като P/B, но без нематериалните активи и репутацията (goodwill), които трудно се продават реално.
Как да го четем: По-консервативна мярка от P/B. Под 1 често означава „скрита стойност“ (Asset Play).
8.97Цената е далеч над материалните активи – стойността е в нематериални неща (марка, софтуер)
6
Price to Sales (P/S TTM)
Пазарна капитализация, разделена на приходите за 12 месеца. Полезно, когато компанията още няма печалба.
Как да го четем: По-ниско = по-евтино. Сравнява се само в рамките на един сектор, защото маржовете се различават силно.
7.28Висока – изисква високи маржове
7
Forward P/S
Пазарна капитализация спрямо очакваните приходи за следващите 12 месеца.
Как да го четем: По-ниско от P/S означава очакван ръст на приходите.
5.83Висока оценка спрямо очакваните приходи
8
EV/EBITDA
Стойност на цялото предприятие (капитализация + дълг − пари) спрямо оперативната печалба преди амортизации.
Как да го четем: Не зависи от структурата на дълга, затова е по-добро за сравнение между компании. По-ниско = по-евтино; над 15–20 е скъпо за повечето сектори.
10.54Умерена оценка
9
EV/EBIT
Стойност на предприятието спрямо оперативната печалба (след амортизации).
Как да го четем: По-строга мярка от EV/EBITDA за компании с много капиталови разходи. По-ниско = по-евтино.
11.56Умерена до висока оценка
10
EV/FCF
Стойност на предприятието спрямо свободния паричен поток (кеша, останал след инвестициите).
Как да го четем: Показва колко години свободен кеш струва фирмата. По-ниско е по-добре; отрицателно/липсващо = няма свободен кеш.
170.14Скъпа спрямо свободния кеш
11
Price to Free Cash Flow (P/FCF)
Пазарна капитализация спрямо свободния паричен поток.
Как да го четем: Трудно се „гримира“ с счетоводни трикове. Под 15 е привлекателно, над 40 е скъпо.
173.56Скъпа спрямо свободния кеш
12
Price to Operating Cash Flow (P/OCF)
Пазарна капитализация спрямо кеша от основната дейност (преди инвестиции).
Как да го четем: По-ниско = по-евтино. По-мек вариант на P/FCF, използван при компании с големи инвестиции.
19.09Умерена до висока
13
Earnings Yield
Печалба на акция / цена (обратно на P/E), сравнена с доходността на 10-годишните държавни облигации (в процентни пунктове).
Как да го четем: Положителна стойност = акцията печели повече от безрисковата облигация. Отрицателна = облигациите са по-изгодни спрямо тази акция.
4.02Добра премия над безрисковата доходност
14
FCF Yield
Свободният паричен поток като процент от пазарната капитализация.
Как да го четем: Като „лихва“ върху цената. Над 5–6% е привлекателно, под 2% е скъпо.
0.58Много нисък кеш доход спрямо цената
15
EV/IC
Стойност на предприятието спрямо реално вложения капитал (собствен + заемен).
Как да го четем: Над 1 пазарът плаща премия над вложеното, оправдана само ако ROIC е висок. Сравнява се заедно с ROIC.
7.28Много голяма премия над вложения капитал

Модул 2: Рентабилност и оперативна ефективност

Предимно благоприятна картина: 11 благоприятни, 2 неутрални, 1 тревожни от 14 оценени фактора.
Показва колко ефективно бизнесът превръща приходите и капитала в печалба и кеш – основа на „рова“.
16
Gross Margin
Дял от приходите, който остава след директните производствени разходи.
Как да го четем: Висок и растящ марж = ценова сила или ров. Софтуер 70%+, търговия 20–30%.
60.86Много висок брутен марж – типичен за ров (софтуер, марка, патенти)
17
Operating Margin
Колко от всеки лев приходи става оперативна печалба (преди лихви и данъци).
Как да го четем: Показва ефективността на основния бизнес. Растящ марж е добър знак.
33.32Отличен оперативен марж
18
Net Profit Margin
Колко от всеки лев приходи остава като чиста печалба след всички разходи и данъци.
Как да го четем: Крайният резултат за акционерите. Сравнява се със сектора.
50.03Отличен нетен марж
19
EBITDA Margin
Оперативна печалба преди амортизации като дял от приходите.
Как да го четем: Показва кеш-генериращата способност на бизнеса без счетоводните амортизации.
67.65Много висока кеш-генерираща способност
20
Free Cash Flow Margin
Свободният паричен поток като дял от приходите.
Как да го четем: Колко реален кеш остава от всеки лев продажби. Над 15% е отлично. Част от „Rule of 40“ при растящи компании.
4.19Нисък дял на продажбите се превръща в свободен кеш
21
ROIC
Колко печалба (след данъци) носи всеки лев вложен капитал (собствен + заемен).
Как да го четем: Най-важният показател за качество. Трябва да е над цената на капитала (WACC); 15%+ обикновено означава ров.
52.37Изключителна възвръщаемост – типичен знак за ров
22
ROE
Нетна печалба спрямо собствения капитал на акционерите.
Как да го четем: Висок ROE е добър, но може да е раздут от голям дълг – проверявайте го заедно с D/E.
56.76Много висок ROE – проверете дали не е раздут от дълг или обратни изкупувания
23
ROA
Нетна печалба спрямо всички активи на компанията.
Как да го четем: Показва колко ефективно се ползват активите. При банки 1% е нормално, при софтуер – 10%+.
39.59Отличен ROA
24
ROCE
Оперативна печалба спрямо използвания капитал (активи минус краткосрочни задължения).
Как да го четем: Подобен на ROIC; полезен при капиталоемки бизнеси. По-високо = по-добре.
59.02Отличен ROCE
25
Asset Turnover
Приходи на всеки лев активи.
Как да го четем: Показва колко ефективно активите генерират продажби. Нисък при тежка индустрия, висок при търговия.
0.79Нормален оборот на активите
26
Inventory Turnover
Колко пъти годишно запасите се продават и подменят.
Как да го четем: По-високо = по-малко замразен капитал и по-малък риск от неликвидни стоки. Не важи за услуги/софтуер.
няма данни—
27
Days Sales Outstanding (DSO)
Средният брой дни, за които компанията събира парите от клиентите си.
Как да го четем: По-ниско е по-добре. Растящ DSO може да е знак за трудности със събирането или „агресивно“ отчитане на приходи.
48.72Нормален срок за събиране
28
Cash Conversion Cycle (CCC)
Дни от плащането към доставчици до получаването на парите от клиенти (запаси + вземания − задължения).
Как да го четем: По-ниско = по-малко капитал блокиран в оборота. Отрицателен CCC е изключителен (клиентите плащат преди компанията да плати).
21.33Кратък цикъл на оборотния капитал
29
Revenue per Employee
Годишни приходи, разделени на броя служители.
Как да го четем: Измерва продуктивността на труда. Сравнява се само в рамките на един сектор.
2.05 млнМного висока продуктивност на служител
30
Operating Cash Flow to Net Income
Паричен поток от дейността спрямо нетната печалба.
Как да го четем: Над 1 = печалбата е подкрепена с реален кеш (качествена). Трайно под 0.8 е предупреждение за „хартиена“ печалба.
0.76Слаба кеш подкрепа на печалбата – внимание за качеството на печалбата

Модул 3: Финансов баланс, ликвидност и дългов профил

Предимно благоприятна картина: 12 благоприятни, 2 неутрални, 0 тревожни от 14 оценени фактора.
Показва дали компанията може да издържи труден период – ликвидност, дълг и риск от фалит/манипулации.
31
Current Ratio
Краткосрочни активи спрямо краткосрочните задължения.
Как да го четем: Над 1.5 е здравословно; под 1 може да има проблем с плащанията в близките 12 месеца.
2.01Комфортна краткосрочна ликвидност
32
Quick Ratio (Acid-Test)
Като Current Ratio, но без запасите (по-бързо ликвидните активи).
Как да го четем: Над 1 = може да плати краткосрочните си задължения без да продава стока.
2.01Силна бърза ликвидност
33
Cash Ratio
Само паричните средства спрямо краткосрочните задължения.
Как да го четем: Най-строгият тест за ликвидност. Над 0.5 е силно; под 0.2 е тясно.
1.23Много пари – голям буфер
34
Total Debt to Equity (D/E)
Общ дълг спрямо собствения капитал.
Как да го четем: Над 2 е високо задлъжнялост (освен при банки и комунални услуги). По-ниско = по-устойчиво.
0.14Ниска задлъжнялост
35
Total Debt to Capital
Дългът като дял от целия капитал (дълг + собствен капитал).
Как да го четем: Над 60–70% означава висок финансов лост и по-голям риск при спад на печалбите.
0.12Малък дял на дълга във финансирането
36
Net Debt to EBITDA
Колко години печалба (EBITDA) са нужни да се изплати нетният дълг.
Как да го четем: Под 2 е комфортно; над 3 е рисково; над 5 е опасно.
0.05Комфортен дълг
37
Interest Coverage Ratio
Колко пъти оперативната печалба покрива лихвите.
Как да го четем: Над 5 е безопасно; под 2 е риск; под 1.5 – компанията едва плаща лихвите.
94.51Лихвите са покрити многократно
38
Cash Flow to Debt
Паричният поток от дейността спрямо общия дълг.
Как да го четем: Над 30% е силно (дългът може да се погаси за ~3 години); под 10% е слабо.
3.03Дългът може да се изплати за по-малко от ~3 години
39
Piotroski F-Score
Скала 0–9 по 9 счетоводни проверки: печалба, кеш, ефективност, дълг, ликвидност, размиване, маржове.
Как да го четем: 7–9 = финансово здрава; 0–3 = слаба. Използва се като филтър за качество.
6.00Смесена фундаментална динамика (4–6)
40
Altman Z-Score
Комбинирана оценка за риск от фалит от баланса и печалбата.
Как да го четем: Над 2.9 = безопасна зона; 1.8–2.9 = сива зона; под 1.8 = висок риск от фалит.
14.80Безопасна зона – нисък риск от фалит
41
Beneish M-Score
Статистически модел за вероятността компанията да „гримира“ отчетите си.
Как да го четем: Над −1.78 = повишен риск от манипулация (тревожен знак); под −2.22 = по-спокойно. Не е доказателство, а сигнал за проверка.
-2.63Няма признаци за манипулация на отчетите
42
Net Working Capital (NWC)
Краткосрочни активи минус краткосрочни задължения (в пари).
Как да го четем: Положителен = има оборотен буфер. Резките промени влияят на паричния поток.
92.24 млрдПоложителен оборотен капитал – буфер
43
Debt Maturity Ladder
Дял от дълга, който трябва да се плати в следващите 12 месеца.
Как да го четем: Висок дял = риск от рефинансиране при скъпи лихви. Данните от безплатния източник са ограничени.
няма данни—
44
Effective Borrowing Cost
Средната лихва, която компанията реално плаща по дълга си (лихвени разходи / дълг).
Как да го четем: Колкото по-ниска, толкова по-добре. Над доходността на ROIC изяжда стойността.
5.19Нормално финансиране
45
Credit Rating Metric
Синтетичен кредитен рейтинг по покритието на лихвите: 1 = най-висок (AAA), 10 = фалит (D).
Как да го четем: 1–4 = инвестиционен клас; 5–7 = спекулативен; 8–10 = опасен. Не е официален рейтинг на агенция.
1.00Инвестиционен клас (по покритие на лихвите)

Модул 4: Исторически темпове на растеж (3г. и 5г. CAGR)

Предимно благоприятна картина: 4 благоприятни, 2 неутрални, 0 тревожни от 6 оценени фактора.
Показва как са растели приходите, печалбата и кешът – дали бизнесът се развива или стагнира.
46
3Y Revenue CAGR
Средногодишен ръст на приходите за последните 3 години.
Как да го четем: Над 20% = бърз растеж; 8–15% = стабилен; отрицателен = свиване.
12.51Добър ръст на приходите
47
5Y Revenue CAGR
Средногодишен ръст на приходите за 5 години.
Как да го четем: Показва дългосрочен тренд. Безплатният източник често дава само 4 години история, затова може да липсва.
няма данни—
48
3Y EPS CAGR
Средногодишен ръст на печалбата на акция за 3 години.
Как да го четем: Растяща печалба на акция е основният двигател на цената в дългосрочен план.
33.34Много бърз ръст на печалбата на акция
49
5Y EPS CAGR
Същото за 5 години.
Как да го четем: Дългосрочна устойчивост на растежа; може да липсва при ограничена история.
няма данни—
50
3Y FCF CAGR
Средногодишен ръст на свободния паричен поток за 3 години.
Как да го четем: Реалният растеж на кеша. Най-важен за DCF оценката.
6.88Бавен ръст на свободния кеш
51
5Y Book Value per Share CAGR
Средногодишен ръст на счетоводната стойност на акция.
Как да го четем: Показва как компанията натрупва стойност за акционерите (особено важно за банки и застрахователи).
няма данни—
52
Operating Income Growth (TTM vs Prior Year)
Промяна в оперативната печалба спрямо предходната година.
Как да го четем: Положителна = подобряваща се основна дейност; рязък спад е сигнал за проблеми.
14.81Растяща оперативна печалба
53
CapEx Trend (3Y CAGR)
Среден годишен ръст на капиталовите разходи за 3 години.
Как да го четем: Растящ CapEx е инвестиция в растеж, но ако не е съпроводен с растящ ROIC, може да е изгубен капитал.
42.68Рязко растящи инвестиции – следете връщането им (ROIC)
54
Margin Expansion Rate
Средногодишна промяна на оперативния марж в базисни точки (100 б.п. = 1 пр. пункт).
Как да го четем: Положителна = подобрява се ефективността (оперативен ливъридж); отрицателна = натиск върху маржовете.
185.71Маржът се разширява – оперативен ливъридж

Модул 5: Възвръщаемост за акционерите и разпределение на капитала

Предимно благоприятна картина: 5 благоприятни, 3 неутрални, 0 тревожни от 8 оценени фактора.
Показва колко от създадената стойност стига до акционерите – дивиденти, обратни изкупувания, размиване.
56
Dividend Yield
Годишният дивидент като процент от цената на акцията.
Как да го четем: Над 3–4% е висока; прекалено висока (над 8%) често значи, че пазарът очаква съкращаване.
0.31Символична дивидентна доходност
57
Dividend Payout Ratio
Дял от печалбата, изплатен като дивидент.
Как да го четем: Под 60–65% е устойчиво; над 100% = плаща повече, отколкото печели.
4.49Устойчив дял на печалбата за дивидент
58
FCF Payout Ratio
Дивидентите като дял от свободния паричен поток.
Как да го четем: По-честен от payout по печалба. Под 60% е безопасно.
50.89Дивидентът е сигурно покрит от кеша
61
Buyback Yield
Колко процента от капитализацията компанията е откупила за последната година.
Как да го четем: Положителен = връща капитал на акционерите и намалява броя акции. Добре само ако се прави при разумна оценка.
1.33Малки обратни изкупувания
62
Total Shareholder Yield
Дивидентна доходност + доходност от обратни изкупувания.
Как да го четем: Общият капитал, върнат на акционерите. Над 4–5% е добре, ако е покрито от кеш.
1.64Добра обща доходност за акционерите
63
Net Share Dilution Rate
Годишна промяна в броя акции (положителна = размиване, отрицателна = намаляване).
Как да го четем: Размиване на акционерите намалява вашия дял. Отрицателна стойност е добра (изкупуване).
-1.01Броят акции намалява – акционерите притежават по-голям дял
64
Stock-Based Compensation as % of Revenue
Разходите за акции като заплащане на служителите спрямо приходите.
Как да го четем: Над 10–15% означава скрит разход, който „размива“ акционерите дори и при положителен FCF.
5.30Значителен разход за акции като заплащане
65
Reinvestment Rate
Какъв дял от оперативната печалба след данъци се реинвестира в бизнеса (CapEx − амортизация + промяна в оборотния капитал).
Как да го четем: Висок дял е добре само при висок ROIC; ниският показва зряла компания, която връща кеш.
40.94Умерено реинвестиране

Модул 6: Технически индикатори и Momentum (реално време)

Предимно тревожна картина: 5 благоприятни, 4 неутрални, 6 тревожни от 15 оценени фактора.
Показва какво прави цената сега – тренд, импулс и волатилност. Важи за тайминг, не за качеството на бизнеса.
66
RSI (14-дневен)
Индикатор 0–100 за скоростта на последните движения на цената.
Как да го четем: Под 30–35 = препродадена (потенциален отскок); над 70 = прекупена; 30–70 неутрално.
21.59Препродадена – възможен краткосрочен отскок
67
MACD (12, 26, 9)
Разлика между бърза и бавна средна, спрямо сигналната линия (като % от цената).
Как да го четем: Положителна и растяща = възходящ импулс; пресичане под нулата = отслабване.
-2.51Импулсът е отрицателен
68
Price vs 50 SMA
На колко процента е цената над/под 50-дневната средна.
Как да го четем: Положителна = краткосрочен възходящ тренд; много голямо отклонение (напр. +15%) предупреждава за корекция.
-16.01Цената е значително под 50-дневната средна
69
Price vs 200 SMA
На колко процента е цената над/под 200-дневната средна.
Как да го четем: Над линията = дългосрочен бичи тренд; под нея = мечи. Често се държи като институционална подкрепа.
-15.61Значително под 200-дневната средна – дългосрочен мечи тренд
70
Golden / Death Cross Status
Показва дали 50-дневната средна е над (Golden Cross) или под (Death Cross) 200-дневната.
Как да го четем: +1 = Golden (бичи структура); −1 = Death (мечи структура). Закъснява спрямо цената.
1.00Golden Cross – 50-дневната е над 200-дневната
71
ATR (14)
Среден дневен диапазон на движение на цената, като % от цената.
Как да го четем: Мярка за волатилност. Използва се за определяне на stop-loss (≈2.5×ATR).
3.33Висока дневна волатилност – по-широк стоп и по-малка позиция
72
Bollinger Band %B
Къде е цената спрямо лентите на Болинджър: 0 = долна лента, 1 = горна лента.
Как да го четем: Под 0.05 = крайно ниско; над 0.95 = крайно високо спрямо последните 20 дни.
0.03На/под долната лента – крайно ниско за 20 дни
73
VWAP
Средна цена, претеглена по обем (тук: 20-дневна, от дневни данни). Показва отклонението на цената от нея.
Как да го четем: Над VWAP = купувачите са активни; под = продавачите. Истинският вътрешнодневен VWAP изисква данни в реално време.
-9.79Под средната претеглена цена – продавачите доминират
74
Relative Volume (RVOL)
Днешният обем спрямо средния за последните 30 дни.
Как да го четем: Над 2 = необичаен интерес (новини, институции); под 0.5 = липса на интерес.
2.29Необичайно висок обем – нещо се случва (новини/институции)
75
OBV (On-Balance Volume)
Натрупан обем, който се прибавя в дни на ръст и се изважда в дни на спад. Тук: промяната за 60 дни, нормирана от −1 до 1.
Как да го четем: Положителна = натрупване от големи играчи; отрицателна = разпределение (продажби). Разминаване с цената е ранен сигнал.
-0.15Обемът излиза – признаци на разпределение
76
ADX (14)
Измерва силата на тренда, независимо от посоката.
Как да го четем: Над 25 = ясен тренд; над 40 = много силен; под 20 = липса на тренд (страничен пазар).
31.56Ясен тренд
77
Stochastic Oscillator (%K, %D)
Къде е цената в 14-дневния диапазон (0–100).
Как да го четем: Под 20 = препродадена; над 80 = прекупена. Работи най-добре в страничен пазар.
4.69Препродадена в краткосрочен план
78
52-Week Range Percentile
Къде се намира цената между 52-седмичното дъно (0) и връх (100).
Как да го четем: Близо до 0 = около дъното; близо до 100 = около върха. Контекст за „падащ нож“ или „силен тренд“.
9.08Близо до 52-седмичното дъно – проверете дали е възможност или падащ нож
79
Historical Volatility (30D/90D)
Годишна волатилност на цената, изчислена от последните 30 дни.
Как да го четем: Над 40% = много рисков актив; под 20% = спокоен. Влияе на размера на позицията и на прогнозите.
43.10Висока волатилност – очаквайте големи колебания
80
Downside Deviation & Sortino Input
Годишна волатилност само на отрицателните дневни движения (основа за Sortino).
Как да го четем: По-важна от обикновената волатилност за инвеститора – измерва само „лошия“ риск.
24.85Умерени отрицателни колебания

Модул 7: Пазарна структура, ликвидност и институционална активност

Предимно благоприятна картина: 3 благоприятни, 1 неутрални, 0 тревожни от 4 оценени фактора.
Показва кой държи и търгува акцията – ликвидност, къси позиции, институции и вътрешни лица.
81
Bid-Ask Spread %
Разликата между най-добрата купува и продава цена, като % от цената.
Как да го четем: Под 0.1% = много ликвидна акция; над 1% = скъпо за търгуване. (Работи само при отворен пазар.)
0.12Нормална ликвидност
82
Short Interest % of Float
Колко процента от свободно търгуемите акции са продадени на късо.
Как да го четем: Над 10% = значителен песимизъм или риск от „short squeeze“; над 20% = екстремно.
няма данни—
83
Days to Cover (Short Ratio)
Колко дни среден обем са нужни, за да се закрият всички къси позиции.
Как да го четем: Над 5 дни = голям потенциал за рязко покачване при добри новини.
няма данни—
84
Institutional Ownership %
Дял от акциите, държан от фондове, пенсионни фондове и ETF.
Как да го четем: Висок дял = доверие от професионалисти, но и риск от масови разпродажби.
80.68Добро институционално присъствие
86
Insider Ownership %
Дял от акциите, притежаван от мениджмънта и борда.
Как да го четем: Висок дял (5–20%) = интересите са съчетани с тези на акционерите.
1.59Вътрешните лица имат значителен дял – съвпадащи интереси
87
Insider Transactions (Net Buy/Sell L3M)
Нетна стойност на покупките минус продажбите на вътрешни лица за последните ~3 месеца.
Как да го четем: Положителна = директорите купуват със свои пари (силен сигнал); продажбите са по-слаб сигнал (често планови).
0.00Нетни покупки от вътрешни лица – положителен сигнал

Модул 8: Прогнози, макрорамка и алтернативни сигнали (3–24 мес.)

Предимно тревожна картина: 2 благоприятни, 1 неутрални, 2 тревожни от 5 оценени фактора.
Показва какво очаква пазарът за бъдещето – прогнози на анализатори, цена на капитала и чувствителност.
92
Consensus EPS Growth (N12M/N24M)
Очакван растеж на печалбата за следващата година (или 1–2 години).
Как да го четем: Основа за Forward P/E и PEG. Прекалено оптимистични прогнози са риск.
-25.30Очаква се спад на печалбата
93
Consensus Revenue Growth (N12M/N24M)
Очакван растеж на приходите според консенсуса за следващата година.
Как да го четем: Над 15% = растеж; отрицателен = очаквано свиване.
24.70Силен очакван ръст на приходите
95
Consensus Price Target Upside %
Колко процента над/под текущата цена е средният таргет на анализаторите.
Как да го четем: Голям потенциал е плюс, но анализаторите често грешат и следват цената.
няма данни—
96
WACC
Средната цена на капитала на компанията (собствен + заемен), използвана за дисконтиране в DCF.
Как да го четем: Колкото е по-висока, толкова по-ниска е справедливата цена. Стойност в дроб (0.10 = 10%).
0.09Нормална цена на капитала
97
Economic Value Added (EVA) Trend
Разлика ROIC − WACC (в пр. пункта): колко стойност се създава над цената на капитала.
Как да го четем: Положителна = създава стойност; отрицателна = унищожава стойност. Сигнал за „Thesis Break“, ако е под 0 две периода подред.
43.72Създава голяма стойност над цената на капитала
98
Macro & Sector Beta Sensitivity
Бета на акцията: колко силно се движи спрямо пазара.
Как да го четем: 1 = като пазара; над 1.3 = по-рисков; под 0.8 = защитен. (Пълната макрочувствителност към лихви/инфлация изисква отделен модел.)
1.23По-рискова от пазара – усилва колебанията

Информацията е аналитична и не представлява инвестиционен съвет. Моделите използват безплатни данни с възможни грешки; винаги проверявайте в отчетите на компанията.