SAP.DE SAP SE · Technology · XETRA

Анализ от 03.11.2026 18:51 · валута на листинга EUR · EUR/USD 1.1198 · изчислени 83 от 89 фактора

⟳ Обнови⬇ PDF⬇ ExcelCSVJSON⇄ Сравни🔔 НаблюдавайГрафики в:
ЗаключениеМиналоБъдещеОценкаСтратегииАсиметрияТримесечияТримесечияРадарWAPКатализаториПоток/GEXИнсайдериGuidanceМакроБенчмаркБектестFree RideСкенерРискФинансиФактори
⚠ Безрисковата доходност за EUR е приблизителна (2.6%, ниво на германски 10Г облигации) – няма свободен автоматичен източник.
72
Общо заключение

ИЗЧАКАЙТЕ по-добра цена

Сигнал: WATCH – лек дисконт · Категория: Stalwart · Композитен скор: 68/100

Цена€206.65 / $231.41
Справедлива цена€328.14 / $367.46
Margin of Safety+37%
Пазарна капитализация€238.5 млрд / $267.1 млрд
Таргет на анализатори€239 / $268
buy · 27 анализатори
52 седмици128 – 230 €

Какво се случва

Миналото – къде сме били

Цена, SMA50/200 и обем
Спрямо индексите (=100 в началото)
Доходност за периоди
ПериодSAP.DES&P 500Euro Stoxx 50Над/под S&P
1 мес.+11.7%-2.4%-1.6%+14.1%
3 мес.+20.9%-1.8%-5.5%+22.6%
6 мес.+43.0%+4.5%+2.9%+38.5%
12 мес.-8.6%+10.9%+7.8%-19.5%
24 мес.-6.7%+31.2%+26.2%-37.9%

Доходностите на индексите са в тяхната валута. Относителната сила спрямо пазара показва дали акцията води или изостава.

Бъдещето – 3 сценария до 36 месеца

Плътна линия = минало. Пунктирани: мечи (P10), базов (P50), бичи (P90); оцветената зона е диапазонът P25–P75. Жълта линия = справедлива цена.

ХоризонтМечи (P10)Базов (P50)Бичи (P90)Очаквана възвръщаемостВер. печалбаВер. загуба > 20%Вер. ръст > 30%VaR95 / CVaR
1 мес.€179 / $201
-13%
€208 / $232
+0%
€240 / $269
+16%
+1.1%52%2%1%-16% / -20%
3 мес.€164 / $184
-21%
€211 / $236
+2%
€273 / $306
+32%
+3.9%54%11%11%-25% / -31%
6 мес.€150 / $168
-27%
€215 / $240
+4%
€306 / $343
+48%
+7.5%55%18%20%-35% / -41%
12 мес.€133 / $149
-36%
€221 / $247
+7%
€368 / $412
+78%
+16.2%58%23%31%-44% / -52%
24 мес.€118 / $133
-43%
€237 / $265
+15%
€482 / $540
+133%
+37.4%62%25%43%-52% / -62%
36 мес.€110 / $123
-47%
€262 / $294
+27%
€628 / $703
+204%
+62.1%65%24%50%-58% / -68%

Дрейфът комбинира momentum, консенсус и сближаване към справедлива цена, свито към CAPM според увереността в оценката. Волатилността е историческа. Това е вероятностно разпределение, не обещание.

Справедлива цена и зони на действие

Fair Value

€328.14 / $367.46

MoS 37.0% · WACC 6.1% · увереност: средна (умерено разминаване между моделите (70%).)

Диапазон между моделите: €197 / $220 – €404 / $452

МоделТеглоСтойност
2-Stage DCF40%€404 / $452
Reverse DCF25%€390 / $437
Мултиплекси20%€197 / $220
Грахам / Линч15%€199 / $223

Растеж на FCF (етап 1): 15.8%. Пазарно-имплицитен растеж: 0.3%.

ЗонаПравилоЦена
Агресивно натрупванеMoS > +30%до €230 / $257
Натрупване (BUY)MoS ≥ +20%до €263 / $294
Задържане / DCA−10% ≤ MoS ≤ +10%€295 / $331 – €361 / $404
Частична печалбацена > FV +25%над €410 / $459
Изход / хеджиранецена > FV +40%над €459 / $514

Сега: €206.65 / $231.41

Технически нива (€): подкрепи 178.88, 176.82, 172.16 · съпротиви 216.65 · SMA50 192.20 · SMA200 165.43

Стратегии – 4 подхода и техният риск

Тествани с 6 000 симулирани ценови пътя (first-passage): вероятност целта да се удари преди stop-а. Размер по половин Kelly (до 5% от портфейла).

Подходяща сега Риск: Нисък–Среден 24 мес.

Стойностна (Value / Margin of Safety)

Купува се със защитен марж под справедливата цена и се държи до сближаване. Дълъг хоризонт, малко сделки.

Цената е под прага на защитния марж.

Вход€206.65 / $231.41
Stop-Loss€154.99 / $173.56
Цел€328.14 / $367.46
Печалба/загуба (R:R)2.4 : 1
Вер. да се изпълни входът100%
Вер. цел / stop43% / 47%
Очаквана възвръщаемост+14.4%
Размер по Kelly5.0% от портфейла
Подходяща сега Риск: Среден–Висок 6 мес.

Тренд / Momentum (Trend Following)

Купува се в потвърден възходящ тренд, с плаващ stop на 2.5×ATR и цел 2R. Средносрочно, повече сделки, по-ниска успеваемост, по-висок коефициент печалба/загуба.

Златен кръст, цена над SMA200 и ADX > 20.

Вход€192.20 / $215.23
Stop-Loss€177.87 / $199.19
Цел€220.86 / $247.32
Печалба/загуба (R:R)2.0 : 1
Вер. да се изпълни входът73%
Вер. цел / stop31% / 65%
Очаквана възвръщаемост-0.1%
Размер по Kelly0.0% от портфейла
Не е активна Риск: Висок 3 мес.

Контрариан / Mean Reversion (краткосрочен swing)

Купува се препродадена акция около подкрепа и се продава при връщане към средната. Кратък хоризонт, строг stop.

Не е препродадена (RSI 58). Лимит вход при ~184.86.

Вход€184.86 / $207.01
Stop-Loss€173.40 / $194.17
Цел€203.33 / $227.69
Печалба/загуба (R:R)1.6 : 1
Вер. да се изпълни входът48%
Вер. цел / stop31% / 58%
Очаквана възвръщаемост-0.4%
Размер по Kelly0.0% от портфейла
Подходяща сега Риск: Нисък–Среден 12 мес.

Редовно натрупване (DCA) + доход

Равни месечни вноски за 12 месеца – изглажда входа и намалява риска от лош момент. Подходящо при несигурност.

Подходяща при всякакви условия.

Средна цена на входа€221.41 / $247.93
Вероятност за печалба (12 м.)56%
Очаквана възвръщаемост+5.6%
Най-лош 5% сценарий-32%
Дивидентна доходност1.21%

12 равни месечни вноски.

Асиметричен модул – Catalyst & Scaled DCA

Цел: 20–40% нетна годишна доходност с 1–2 сделки на година. Акцията минава през 5 филтъра и проверка за реалистичност, а планът за вход/изход се тества с Monte Carlo, за да видим реалния шанс за целта. Сума по плана:

Капитал €
Си струва ли?

Не си струва при сегашната цена

Рейтинг: HOLD / WATCH – тезата е добра, но рискът/цената не са достатъчни · изпълнени проверки 4 от 7 · преимущество спрямо пазара: -4.9% п.п.

Какво да правим
  1. Дори при по-ниска цена симулираната печалба остава под прага – акцията не пасва на този профил в момента.
  2. Изчакайте RSI(14) < 40 (сега 58) за Транш 1.
  3. Ако въпреки това влизате: не повече от 10% от капитала (риск 2%).
Филтри за подбор
Асиметрия R:R ≥ 3:1 (при избрания стоп)
реален потенциал +71% до справедливата цена срещу стоп −20% → 3.5:1
Margin of Safety ≥ 25%
MoS 37%
Катализатор (6–12 мес.)
Цикличен обрат / разширяване на оперативния марж
Без дисквалифициращи рискове
Altman, Beneish, дълг и капитализация – в норма
Сигнал за Транш 1 (MoS ≥ 20%, RSI < 40)
RSI 58, MoS 37%
Нетна очаквана печалба ≥ +8% и стоп ≤ 50%
след такси и данък: +2.7% от капитала; стоп в 35% от пътищата
Побеждава пазара (rf + ERP)
очаквана нетна +2.7% срещу пазарна ≈ 7.6% годишно → преимущество -4.9 п.п.
Открити катализатори
  • Цикличен обрат / разширяване на оперативния марж

VIX: 20.4 (20-дн. средно 17.5) – без паника на пазара

План за вход (Tranche-Based Scaled DCA) – капитал €10 000
ТраншДялСумаЦелева ценаАкцииУсловиеЦел
130%€3 000€206.65 ($231.41)
+0.0%
14.52MoS ≥ 20%, катализатор, RSI(14) < 40Първоначална експозиция
240%€4 000€192.20 ($215.23)
-7.0%
20.81Тест на институционално нивоСваля WAP към локалното дъно
330%€3 000€178.88 ($200.31)
-13.4%
16.77Капитулация – институционално ниво; VIX скок / фалшив негатив без промяна в тезатаМаксимален ефект върху средната цена
WAP€10 000€191.94 при пълно изпълнение (Σ(P·V)/ΣV) · €198.14 само при Транш 1+2 · €206.65 само Транш 1 → подобрение на средната цена -7.1%

Акциите са дробни; ако брокерът ви позволява само цели, закръглете надолу и оставете остатъка в кеш. Стопът се избира от три варианта по най-добро съотношение очаквана нетна печалба / опашков риск (CVaR 5%). Нивата на Транш 2 и 3 са пропорционални на стопа, за да остават над него. Всички резултати са след такси, плъзгане и данък. Катализаторите са автоматични прокси – потвърдете ги с новини и отчети.

Матрица за изход
Take-Profit 1 (+20% от WAP)€230.33 → продайте 50% (≈ €5 000 експозиция)
Take-Profit 2 (+45%)€278.31 → затворете останалото (справедлива цена €328.14)
Stop-Loss (−20% от WAP)€153.55 → загуба ≈ €2 000
Асиметрия3.5 : 1 (потенциал +71% срещу −20%)

Тезата отпада и при фундаментално събитие: ROIC < WACC две тримесечия, Beneish > −1.78 или срив на катализатора.

Какво казва симулацията на плана (12 мес., 5 000 пътя, нетно след такси и данък)
Очаквана печалба+2.7% ≈ €270
Медиана+7.6%
Шанс за печалба63%
Шанс за ≥ +20% (≥ €2 000)19%
Стоп се изпълнява35%
Опашков риск (CVaR 5%)-23.3% ≈ €-2 326
Транш 2 / Транш 3 се пълнят74% / 59%
TP1 / TP2 се достигат69% / 47%
Сценарии за капитала (€10 000, 12 мес.)
СценарийРезултат (% от капитала)Печалба / загубаКраен капитал
Мечи (най-лоши 5%)-22.4%€-2 241€7 759
Базов (медиана)+7.6%€760€10 760
Бичи (най-добри 5%)+30.6%€3 062€13 062

Целта 20–40% (€2 000 – €4 000) е амбициозна: никоя сделка не е сигурна. Резултатите са нетни – след такси, плъзгане и данък.

Три варианта на стоп – кой е най-разумен?
ВариантR:RОчаквана нетна печалбаШанс за стопШанс ≥ +20%Опашков риск (CVaR 5%)
Тесен (−9%)7.2:1+0.9%63%17%-13%
Адаптивен (−15%, ≈ 0.75σ за тримесечие)4.7:1+1.6%47%18%-18%
Широк (−20%)3.5:1+2.7%35%19%-23%избран

Тесният стоп дава по-добро R:R на хартия, но често се изпълнява от обикновен шум. Избира се вариантът с най-добра нетна печалба спрямо опашковия риск.

Размер на позицията по риск
Ако вложите целия капиталзагуба при стоп ≈ €2 000 (20% от капитала)
Препоръка при риск 2% от капитала€1 000 (10% от капитала)

Правило: рискувайте не повече от 1–2% от капитала на сделка. Концентрирането във 1–2 акции увеличава риска от значителни загуби.

Допускания в симулацията (нетна доходност)
Комисионна + спред0.15% на страна
Валутна конверсия0.00% на страна (листинг в EUR)
Плъзгане при стоп (гап)0.3%
Данък върху печалбата10% (България; без пренасяне на загуби)
Пазарна алтернатива≈ 7.6% годишно (rf + 5% ERP)

Дивидентите не са включени. Данъчните и брокерските параметри са общи допускания – проверете ги при вашия брокер.

Натрупване на капитала при различна годишна доходност (5 г.)

Умерен 15% → ≈ ×2 за 5 г.; таргет 25% → ≈ ×3; агресивен 40% → ≈ ×5.4 (изисква изключителна дисциплина). Илюстрация на сложната лихва, не прогноза.

Допълнителни модули

Отделни, независими модули – грешка в един не засяга останалите.

Тримесечен анализ – динамика, изненади и реакция

72
Тримесечен импулс на бизнеса

Силен и подобряващ се тримесечен импулс

  • Приходите през последното тримесечие (2026-09-30) са +13.2% спрямо същото тримесечие миналата година и +4.0% спрямо предходното.
  • Оперативният марж е 28.5% (+1.7 п.п. спрямо предходното тримесечие).
  • Свободният кеш през тримесечието е 17% от приходите; FCF/нетна печалба = 0.78.
  • Внимание: свободният кеш е спаднал 42% спрямо предходното тримесечие – проверете капиталовите разходи и оборотния капитал.
  • Печалбата е надминавала консенсуса в 58% от последните 24 отчета (серия: 1); средна изненада +2.3%.
  • След отчет цената се е движела средно ±3.2% в следващия ден (последни ~3 г.).
Приходи и оперативен марж по тримесечия
Изненада в печалбата (EPS) и реакция на цената
ТримесечиеПриходиYoYQoQБруто маржОпер. маржНетен маржEPSEPS YoYFCFFCF марж
2026-09-30€10.27 / $11.50+13.2%+4.0%73.1%28.5%21.9%€1.94—€1.75 / $1.9617%
2026-06-30€9.88 / $11.06—+3.4%73.2%26.8%22.1%€1.88+30.6%€3.04 / $3.4031%
2026-03-31€9.56 / $10.70—-1.3%73.0%28.8%20.2%€1.65—€3.27 / $3.6734%
2025-12-31€9.68 / $10.84—+6.7%71.4%24.2%17.3%€1.57—€1.12 / $1.2512%
2025-09-30€9.08 / $10.16——73.5%27.2%22.1%——€1.30 / $1.4614%
2025-06-30——————€1.44———

Безплатният източник дава 5–7 тримесечия отчети (YoY е възможно само за най-новите 1–3), но до 24 тримесечия история на EPS изненадите. Стрелките на тримесечния импулс: приходи: ↗ нагоре · оперативен марж: ↗ нагоре · EPS: ↗ нагоре · FCF: ↘ надолу ·

Надминава очакванията

58% от отчетите

от последните 24 тримесечия; текуща серия 1.

Средна изненада

+2.3%

Разлика между реалния EPS и консенсуса.

Типично движение след отчет

±3.2%

Средна абсолютна промяна на цената в следващия ден (последни ~3 г.). Сравнете с имплицитното движение от опциите.

Health Radar – светофар за сигурност

Altman Z-Score7.76
< 1.8 висок риск от фалит; > 2.9 безопасно
Beneish M-Score-2.64
> −1.78 риск от счетоводни манипулации
Piotroski F-Score8.00
0–3 слаб; 7–9 силен
Покритие на лихвите22.14
< 1.5× – едва плаща лихви
Нетен дълг / EBITDA-0.17
> 3× рисково; > 5× опасно
Текуща ликвидност1.16
< 1 – възможен проблем с плащанията
FCF марж23.31
отрицателен FCF = изгаря кеш
ROIC спрямо WACC16.76
ROIC < WACC унищожава стойност

✔ Няма критичен сигнал за фалит, манипулации или обслужване на дълга – покупката не е блокирана от радара.

Tranche Portfolio Terminal – WAP и поръчки

ТраншДял %Планирана ценаИзпълнен?Цена на изпълнениеСумаАкции

Карта на цените

Генератор на брокерски поръчки

Цените на поръчките са във валутата на листинга (EUR). Планираните нива идват от асиметричния модул. Не е инвестиционен съвет – проверете параметрите при вашия брокер (Interactive Brokers, Trading 212, Degiro).

Catalyst Lifecycle Tracker

Няма напълно потвърден твърд катализатор – само индикации.

1–2 тримесечия Следи се

Operating Leverage Turning Point

Приходите растат по-бързо от разходите; скок на оперативния марж над 200 б.п.

Оперативен марж 28.5% срещу 27.2% преди година (+129 б.п.); приходи +13.2% срещу разходи +11.2%.

3–6 месеца Няма

Capital Allocation Shift

Прекратяване на разводняващи M&A и насочване на FCF към обратни изкупувания при P/E < 15.

Обратни изкупувания = 21% от FCF, M&A = 8% от FCF, P/E 29.9, брой акции +0.1% YoY.

6–12 месеца Няма данни

Corporate Spin-Off / Asset Carve-Out

Отделяне на звено; пазарът премахва „конгломератната отстъпка“.

Новините не са достъпни в момента.

1–3 месеца Няма

Short Squeeze / Fundamental De-risking

Short float > 15%, Days to Cover > 5 + положителен отчет, който опровергава мечата теза.

Няма данни за къси позиции.

Event Horizon – предстоящи събития
Месечен опционен падеж (OPEX) 20.11.2026след 17 дни
Повишена волатилност около гама нивата

Лентата показва приближаването във времето (пълна = днес, празна = 120+ дни). Автоматичната проверка не обхваща FDA/регулаторни решения, Investor Day и lock-up дати – добавете ги ръчно.

Institutional Order Flow, Dark Pool и GEX

Сигнал за институционално натрупване

Няма следа от натрупване (1/5)

CMF(20) +0.16 – притокът на пари е положителен

Gamma Exposure (опционен пазар)

Няма опционна верига за този тикер (обикновено само US акции).

Dark Pool / ATS дял (FINRA)

FINRA ATS данни има само за американски тикери.

Обемен отпечатък (прокси за институционално натрупване)
Chaikin Money Flow (20)0.16 (> +0.10 натрупване, < −0.10 разпределение)
Дни на натрупване / разпределение (40 дни)1 / 1
Обем на ръст / обем на спад (20 дни)1.20×

Това е прокси от дневни цени и обеми, не истински блокови сделки (prints) – те изискват платен източник на данни. Не го възприемайте като „dark pool prints“.

Smart Money – инсайдери (SEC Form 4) и Dark Pool

0
Smart Money скор

Няма достатъчно потвърждение за натрупване

  • Няма активни сигнали.

Източници: SEC ✘ · FINRA ATS ✘ · Polygon dark-pool ✘

Инсайдерски сделки на отворения пазар (последни 180 дни)

Тикерът не е намерен в SEC (само US емитенти подават Form 4).

Dark Pool / блокови сделки

Няма Polygon ключ. Добавете polygon_key в config.json (платен план Stocks Developer) за блокови сделки >$1M. Безплатният FINRA ATS дял е в модула „Институционален поток“.

Безплатният дял на ATS обема (FINRA) е в секцията „Институционален поток“.

Guidance Diff & тон на ръководството

Само за US емитенти със SEC 8-K.

Макро барометър – режим на пазара

Режим

NEUTRAL (0 от ±5)

Смесени сигнали – стандартен размер на позициите и MoS ≥ 25%.

ИндикаторСтойностСигнал
Крива на доходността 10Y−2Y0.32 п.п.Плоска крива – неутрално
Нетна ликвидност на Fed (баланс − TGA − RRP)5 745.73 млрд $Ликвидността пада (-79 млрд за 13 седмици)
VIX (индекс на страха)20.36 Повишена тревожност
VIX term structure (VIX/VIX3M)0.97 Плоска структура
S&P 500 спрямо SMA2003.69 %Над 200-дневната средна – възходящ режим
Какво означава за тази акция
Изисквана Margin of Safety в този режим≥ 25%
MoS на акцията+37% ✔ покрива
Бета0.71 подхожда на режима
T-Bill 3м / T-Note 10г4.03% / 4.95%

Режимът е правило върху 5 публични индикатора (FRED, Yahoo) – ориентир, не прогноза за пазара. Нетната ликвидност е приближена: WALCL − TGA − RRP.

Нетна ликвидност на Fed (млрд $, 52 седмици)

Бенчмарк – акция срещу безрискова доходност и индекси

Оправдава ли се индивидуалният риск?

Пасивната алтернатива е по-разумна при сегашните данни

  • 87% от риска на акцията е специфичен за компанията (не се обяснява от пазара) – това е рискът, за който трябва да бъдете възнаградени.
  • Шанс акцията да победи S&P 500 за 12 месеца: 53% (очаквано превъзходство +7.6 п.п.); шанс да изостане с повече от 10 п.п.: 34%.
  • Планът за 1–2 сделки има очаквана нетна печалба +2.7% срещу пазарна алтернатива ≈ 7.6% и безрискова доходност 2.6% – липсва преимущество от -4.9 п.п.
Прагът за успех
Безрискова доходност (T-Bill)2.60%
Спред на целта 20–40% над безрисковата+17.4 до +37.4 п.п.
Очаквана доходност на пазара (rf + 5%)7.6%
Нужна алфа за достигане на 20%+12.4 п.п. над пазара
Очаквана нетна печалба на плана+2.7%
Преимущество на плана над пазара-4.9% п.п.
12 месеца – симулация с корелация (20 000 пътя)
S&P 500 (SPY)FTSE All-World (VWCE)
Корелация (седмична)0.360.42
Специфичен риск (1−R²)87%82%
Волатилност акция / индекс32% / 15%32% / 13%
Шанс да победи индекса53%54%
Шанс да изостане с >10 п.п.34%33%
Шанс да победи безрисковата58%58%
Sharpe акция / индекс0.38 / 0.340.38 / 0.34

Симулацията е двумерен GBM с историческа корелация и вол. за последните 2 г.; очакваната доходност на акцията е от модела за прогноза, на индекса – CAPM (rf + премия за риск).

Бектест на 3-те транша и стрес тест (Monte Carlo)

Планът (стоп −20%, Транш 2 при −7.0%, Транш 3 при −13.4%, TP2 +45%) е приложен върху реалната история на акцията – 706 стартови дати за 29 години.

Средна нетна печалба+3.4%
Медиана+6.3%
Печеливши старта71%
Достигнат стоп21%
Достигнат TP218%
≥ +20% нетно11%
Най-лошо / най-добро-30% / +43%
Как се е представял планът в кризи
ПериодСтартаСредноНай-лошоСтоп
COVID срив (фев–мар 2020)4-6.2%-24%50%
Инфлационен спад (2022)13+12.3%-22%15%
Финансова криза (2008)21-9.3%-24%71%
Dot-com (2000–2001)28-4.5%-28%64%

Нетен резултат (% от капитала) за 12 месеца при старт в съответната дата.

Стрес тест – 10 000 симулирани пътя
СценарийДрейф / вол.Очаквана нетнаСтоп преди TPСтопTP1TP2Шанс за загубаОпашков риск
Базов сценарий15% / 39%+2.6%34%35%69%47%37%-23%
Висока волатилност (×1.5)15% / 59%+0.2%44%50%64%48%48%-25%
Мечи тренд (−15% годишно)-15% / 39%-6.4%55%60%48%25%62%-24%
Кризисен (вол. ×2, −25% годишно)-25% / 78%-5.1%55%64%53%36%61%-27%

Бектестът прилага същия план (нива в % спрямо входа, стоп, TP1/TP2) върху всеки 10-ти ден от реалната история на акцията; стоповете се проверяват по цени на затваряне (вътрешнодневни гапове не са моделирани). Справедливата цена в миналото не е известна, затова целта е ограничена до +25..+45%. Резултатите са нетни след такси и данък.

Заключване на печалбата – Free Ride & Chandelier

Правила
Take-Profit 1+20% от WAP → продайте 35%
След TP1: стоп на BreakevenWAP + 1% (Free Ride)
Остатък: Chandelier ExitНай-висок максимум 22 дни − 2.5×ATR(14)
Нива сега
Планиран WAP€191.94 / $214.94
Първоначален стоп€153.55 / $171.95
Take-Profit 1€230.33 / $257.93
Стоп след TP1 (Breakeven+1%)€193.86 / $217.09
HH(22) / ATR(14)216.65 / 5.73 €
Chandelier Exit днес€202.32 / $226.56
Сравнение чрез симулация (12 мес., нетно след такси и данък)
Стандартен изход (50% на TP1, фиксиран стоп)Заключване (35% на TP1 + Free Ride + Chandelier)
Очаквана печалба+2.9%+2.0%
Шанс за загуба36%29%
Шанс ≥ +20%19%10%
Опашков риск (CVaR 5%)-23.2%-23.2%
Достига TP170%70%
Изход на Breakeven/Chandelier след TP16%52%

Free Ride обикновено намалява шанса за загуба, но може да ви извади рано при обикновена корекция и да понижи средната печалба – сравнете двата стълба. Chandelier Exit = най-висок максимум за 22 дни − 2.5×ATR(14). След TP1 (продава се 35%) стопът на останалите 65% се вдига на WAP+1% (Free Ride) и следва Chandelier. В симулацията ATR е приближен с текущия ATR% от цената.

Асиметричен скенер (MoS ≥ 20, ROIC > WACC, Piotroski ≥ 7, Altman ≥ 2.9)

Резултат

ASYMMETRIC ACCUMULATE

План по правилото на скенера (ATR нива) – капитал €10 000
ТраншСумаЦенаАкции
1€3 000€206.6514.52
2€4 000€198.0520.20
3€3 000€189.4615.83
Projected WAP€197.83
Hard Stop (0.905×WAP)€179.04
TP1 (+20%)€237.39
TP2 (справедлива цена)€328.14
Реалистична проверка на този план (12 мес., нетно)
Очаквана печалба+1.5%
Стоп −9.5% се изпълнява63%
Шанс ≥ +20%15%
Опашков риск (CVaR 5%)-14%

Нива на 1.5×/3×ATR и стоп −9.5% са по спецификацията; симулацията показва колко често такъв стоп се изпълнява от шум.

Риск профил и позициониране

Годишна доходност (2 г.)-1.7%
Волатилност35.8%
Sharpe-0.12
Sortino-0.16
Максимален спад (2 г.)-54%
Calmar-0.03
VaR 95% (1 месец)-14.1%
CVaR 95% (1 месец)-17.1%
Бета0.71
Размер на позицията1.4% – 3.1%
Stop-Loss (≈2.5×ATR)€190.12 / $212.90 (−8.0%)
Първи Take-Profit€267.40 / $299.44
Хоризонт до FV12 – 18 месеца
Условия за покупка (2 от 5)
MoS ≥ +20%
Piotroski ≥ 7 / Altman Z > 2.9
RSI(14) < 35
Тест на 200 SMA / долна лента на Болинджър
Нетни инсайдерски покупки

STRONG ACCUMULATE изисква ≥ 4 от 5. Сиво = липсват данни.

Протокол за продажба
Разрушаване на тезата (ROIC < WACC)
Екстремна еуфория (цена > FV+40% и седмичен RSI > 80)
Счетоводен червен флаг (Beneish / NI↑ при CFO↓)
Рискови M&A (не се оценява автоматично)
Индикации за ров

Автоматични количествени индикации – качествената оценка остава за анализатора.

Финансови данни и профил

Годишни резултати (млрд)
ГодинаПриходиОпер. печалбаНетна печалбаFCFEPS
2025€36.8 / $41.2€9.6 / $10.8€7.2 / $8.0€8.4 / $9.46.10€
2024€34.2 / $38.3€7.8 / $8.7€3.1 / $3.5€4.4 / $4.92.65€
2023€31.2 / $34.9€6.0 / $6.7€6.1 / $6.9€5.5 / $6.15.17€
2022€29.5 / $33.1€6.1 / $6.8€2.3 / $2.6€4.8 / $5.31.95€
Профил Software - Application · Germany · служители: 113 076 · уебсайт

SAP SE, together with its subsidiaries, provides enterprise application and business solutions worldwide. It offers SAP Business AI; SAP S/4HANA that provides software capabilities for finance, risk and project management, procurement, manufacturing, supply chain and asset management, and research and development; SAP SuccessFactors solutions for human resources, including HR, time, payroll, talent and employee experience management, and analytics and planning; and spend management solutions that covers direct and indirect spend, travel and expense, and external workforce management. The company also provides SAP customer experience solutions; SAP Business Technology platform that enables customers and partners to build, integrate, and automate applications; and SAP Business Network, a business-to-business collaboration platform that helps digitalize key business processes across the supply chain and enables communication between trading partners. In addition, it offers SAP Signavio to help customers to discover, analyze, and understand business process operations; industry solutions that provide customers and partners with industry-specific solutions; and SAP LeanIX to visualize enterprise architecture, assess interdependencies and the potential impact of IT modernization, and manage the transition toward the target landscape. Further, the company provides WalkMe to execute workflows; SAP Enable Now, which offers e-learning content embedded in SAP workflows; Taulia solutions for working capital management; and sustainability solutions and services. Additionally, it provides services and support solutions. The company has a strategic collaboration with Fresenius SE & Co. KGaA and Avelios Medical GmbH for the development of a cloud-native, hospital information system that enables digitalization of clinical and administrative processes with AI integration. SAP SE was founded in 1972 and is headquartered in Walldorf, Germany.

Описание от Yahoo Finance (на английски).

Какво означава всичко – матрица на факторите (89)

Обща картина45 благоприятни32 неутрални5 тревожни

Всеки фактор е оценен по прагове (не по секторни персентили). По-долу: най-силните и най-слабите сигнали, връзките между тях и подробен прочит по модули.

Най-силни страни
  • Gross Margin (72.68) – Много висок брутен марж – типичен за ров (софтуер, марка, патенти)
  • Debt/Equity (0.17) – Ниска задлъжнялост
  • Net Debt/EBITDA (-0.17) – Нетна парична позиция – повече пари, отколкото дълг
  • Interest Coverage (22.14) – Лихвите са покрити многократно
  • Piotroski F-Score (8.00) – Силна фундаментална динамика (7–9)
  • Altman Z-Score (7.76) – Безопасна зона – нисък риск от фалит
Най-големи рискове / слабости
  • EV/EBIT (19.94) – Скъпа по оперативна печалба
Какво показват факторите заедно

Модул 1: Текущо състояние – Оценка и мултиплекси

Смесена картина с превес на предупрежденията: 0 благоприятни, 13 неутрални, 2 тревожни от 15 оценени фактора.
Показва колко скъпа е акцията спрямо печалби, приходи и кеш. Високи стойности значат, че очакванията вече са в цената.
1
Trailing P/E
Колко пъти годишната печалба (последните 12 месеца) е включена в цената. Пример: P/E 20 = плащате 20 лв. за всеки 1 лв. годишна печалба.
Как да го четем: По-ниско = по-евтино, но много ниско може да е знак за проблеми. Сравнява се със сектора и с историята на компанията. Безсмислено при загуба.
29.91Над средното – пазарът плаща премия за растеж/качество
2
Forward P/E
Същото като P/E, но с печалбата, която анализаторите очакват през следващите 12 месеца.
Как да го четем: Ако е по-ниско от Trailing P/E, пазарът очаква растеж на печалбите. Зависи от точността на прогнозите.
24.38Скъпа спрямо очакванията, но в рамките на растежните компании
3
PEG Ratio
P/E, разделено на очаквания годишен ръст на печалбата. Показва дали плащате разумна цена за растежа.
Как да го четем: Около 1 = справедливо; под 1 = потенциално евтин растеж; над 2 = скъп спрямо растежа.
1.82Справедливо плащане за растежа
4
Price to Book (P/B)
Пазарната цена спрямо счетоводната стойност на собствения капитал на акция (активи минус задължения).
Как да го четем: Под 1 = търгува се под счетоводната стойност. За банки и тежка индустрия е ключов; за технологични компании е по-малко полезен.
5.17Висока премия – оправдана само при висок ROE
5
Price to Tangible Book
Като P/B, но без нематериалните активи и репутацията (goodwill), които трудно се продават реално.
Как да го четем: По-консервативна мярка от P/B. Под 1 често означава „скрита стойност“ (Asset Play).
17.95Цената е далеч над материалните активи – стойността е в нематериални неща (марка, софтуер)
6
Price to Sales (P/S TTM)
Пазарна капитализация, разделена на приходите за 12 месеца. Полезно, когато компанията още няма печалба.
Как да го четем: По-ниско = по-евтино. Сравнява се само в рамките на един сектор, защото маржовете се различават силно.
6.06Висока – изисква високи маржове
7
Forward P/S
Пазарна капитализация спрямо очакваните приходи за следващите 12 месеца.
Как да го четем: По-ниско от P/S означава очакван ръст на приходите.
5.35Висока оценка спрямо очакваните приходи
8
EV/EBITDA
Стойност на цялото предприятие (капитализация + дълг − пари) спрямо оперативната печалба преди амортизации.
Как да го четем: Не зависи от структурата на дълга, затова е по-добро за сравнение между компании. По-ниско = по-евтино; над 15–20 е скъпо за повечето сектори.
18.00Над средното за повечето сектори
9
EV/EBIT
Стойност на предприятието спрямо оперативната печалба (след амортизации).
Как да го четем: По-строга мярка от EV/EBITDA за компании с много капиталови разходи. По-ниско = по-евтино.
19.94Скъпа по оперативна печалба
10
EV/FCF
Стойност на предприятието спрямо свободния паричен поток (кеша, останал след инвестициите).
Как да го четем: Показва колко години свободен кеш струва фирмата. По-ниско е по-добре; отрицателно/липсващо = няма свободен кеш.
25.73Умерена до висока оценка спрямо кеша
11
Price to Free Cash Flow (P/FCF)
Пазарна капитализация спрямо свободния паричен поток.
Как да го четем: Трудно се „гримира“ с счетоводни трикове. Под 15 е привлекателно, над 40 е скъпо.
25.98Справедлива до висока
12
Price to Operating Cash Flow (P/OCF)
Пазарна капитализация спрямо кеша от основната дейност (преди инвестиции).
Как да го четем: По-ниско = по-евтино. По-мек вариант на P/FCF, използван при компании с големи инвестиции.
24.13Умерена до висока
13
Earnings Yield
Печалба на акция / цена (обратно на P/E), сравнена с доходността на 10-годишните държавни облигации (в процентни пунктове).
Как да го четем: Положителна стойност = акцията печели повече от безрисковата облигация. Отрицателна = облигациите са по-изгодни спрямо тази акция.
0.74Малка премия над облигациите
14
FCF Yield
Свободният паричен поток като процент от пазарната капитализация.
Как да го четем: Като „лихва“ върху цената. Над 5–6% е привлекателно, под 2% е скъпо.
3.85Умерен кеш доход
15
EV/IC
Стойност на предприятието спрямо реално вложения капитал (собствен + заемен).
Как да го четем: Над 1 пазарът плаща премия над вложеното, оправдана само ако ROIC е висок. Сравнява се заедно с ROIC.
4.69Премия над вложения капитал – оправдана при висок ROIC

Модул 2: Рентабилност и оперативна ефективност

Предимно благоприятна картина: 13 благоприятни, 1 неутрални, 0 тревожни от 14 оценени фактора.
Показва колко ефективно бизнесът превръща приходите и капитала в печалба и кеш – основа на „рова“.
16
Gross Margin
Дял от приходите, който остава след директните производствени разходи.
Как да го четем: Висок и растящ марж = ценова сила или ров. Софтуер 70%+, търговия 20–30%.
72.68Много висок брутен марж – типичен за ров (софтуер, марка, патенти)
17
Operating Margin
Колко от всеки лев приходи става оперативна печалба (преди лихви и данъци).
Как да го четем: Показва ефективността на основния бизнес. Растящ марж е добър знак.
27.10Отличен оперативен марж
18
Net Profit Margin
Колко от всеки лев приходи остава като чиста печалба след всички разходи и данъци.
Как да го четем: Крайният резултат за акционерите. Сравнява се със сектора.
20.42Отличен нетен марж
19
EBITDA Margin
Оперативна печалба преди амортизации като дял от приходите.
Как да го четем: Показва кеш-генериращата способност на бизнеса без счетоводните амортизации.
33.32Много висока кеш-генерираща способност
20
Free Cash Flow Margin
Свободният паричен поток като дял от приходите.
Как да го четем: Колко реален кеш остава от всеки лев продажби. Над 15% е отлично. Част от „Rule of 40“ при растящи компании.
23.31Отлична кеш конверсия
21
ROIC
Колко печалба (след данъци) носи всеки лев вложен капитал (собствен + заемен).
Как да го четем: Най-важният показател за качество. Трябва да е над цената на капитала (WACC); 15%+ обикновено означава ров.
16.76Изключителна възвръщаемост – типичен знак за ров
22
ROE
Нетна печалба спрямо собствения капитал на акционерите.
Как да го четем: Висок ROE е добър, но може да е раздут от голям дълг – проверявайте го заедно с D/E.
18.03Добър ROE
23
ROA
Нетна печалба спрямо всички активи на компанията.
Как да го четем: Показва колко ефективно се ползват активите. При банки 1% е нормално, при софтуер – 10%+.
11.43Добър ROA
24
ROCE
Оперативна печалба спрямо използвания капитал (активи минус краткосрочни задължения).
Как да го четем: Подобен на ROIC; полезен при капиталоемки бизнеси. По-високо = по-добре.
22.37Отличен ROCE
25
Asset Turnover
Приходи на всеки лев активи.
Как да го четем: Показва колко ефективно активите генерират продажби. Нисък при тежка индустрия, висок при търговия.
0.56Нормален оборот на активите
26
Inventory Turnover
Колко пъти годишно запасите се продават и подменят.
Как да го четем: По-високо = по-малко замразен капитал и по-малък риск от неликвидни стоки. Не важи за услуги/софтуер.
няма данни—
27
Days Sales Outstanding (DSO)
Средният брой дни, за които компанията събира парите от клиентите си.
Как да го четем: По-ниско е по-добре. Растящ DSO може да е знак за трудности със събирането или „агресивно“ отчитане на приходи.
53.66Нормален срок за събиране
28
Cash Conversion Cycle (CCC)
Дни от плащането към доставчици до получаването на парите от клиенти (запаси + вземания − задължения).
Как да го четем: По-ниско = по-малко капитал блокиран в оборота. Отрицателен CCC е изключителен (клиентите плащат преди компанията да плати).
-35.20Отрицателен цикъл – клиентите финансират бизнеса
29
Revenue per Employee
Годишни приходи, разделени на броя служители.
Как да го четем: Измерва продуктивността на труда. Сравнява се само в рамките на един сектор.
348 хил.Добра продуктивност
30
Operating Cash Flow to Net Income
Паричен поток от дейността спрямо нетната печалба.
Как да го четем: Над 1 = печалбата е подкрепена с реален кеш (качествена). Трайно под 0.8 е предупреждение за „хартиена“ печалба.
1.23Кешът надвишава печалбата – висококачествена печалба

Модул 3: Финансов баланс, ликвидност и дългов профил

Предимно благоприятна картина: 11 благоприятни, 3 неутрални, 1 тревожни от 15 оценени фактора.
Показва дали компанията може да издържи труден период – ликвидност, дълг и риск от фалит/манипулации.
31
Current Ratio
Краткосрочни активи спрямо краткосрочните задължения.
Как да го четем: Над 1.5 е здравословно; под 1 може да има проблем с плащанията в близките 12 месеца.
1.16Тясна ликвидност
32
Quick Ratio (Acid-Test)
Като Current Ratio, но без запасите (по-бързо ликвидните активи).
Как да го четем: Над 1 = може да плати краткосрочните си задължения без да продава стока.
1.16Приемлива бърза ликвидност
33
Cash Ratio
Само паричните средства спрямо краткосрочните задължения.
Как да го четем: Най-строгият тест за ликвидност. Над 0.5 е силно; под 0.2 е тясно.
0.56Много пари – голям буфер
34
Total Debt to Equity (D/E)
Общ дълг спрямо собствения капитал.
Как да го четем: Над 2 е високо задлъжнялост (освен при банки и комунални услуги). По-ниско = по-устойчиво.
0.17Ниска задлъжнялост
35
Total Debt to Capital
Дългът като дял от целия капитал (дълг + собствен капитал).
Как да го четем: Над 60–70% означава висок финансов лост и по-голям риск при спад на печалбите.
0.14Малък дял на дълга във финансирането
36
Net Debt to EBITDA
Колко години печалба (EBITDA) са нужни да се изплати нетният дълг.
Как да го четем: Под 2 е комфортно; над 3 е рисково; над 5 е опасно.
-0.17Нетна парична позиция – повече пари, отколкото дълг
37
Interest Coverage Ratio
Колко пъти оперативната печалба покрива лихвите.
Как да го четем: Над 5 е безопасно; под 2 е риск; под 1.5 – компанията едва плаща лихвите.
22.14Лихвите са покрити многократно
38
Cash Flow to Debt
Паричният поток от дейността спрямо общия дълг.
Как да го четем: Над 30% е силно (дългът може да се погаси за ~3 години); под 10% е слабо.
1.32Дългът може да се изплати за по-малко от ~3 години
39
Piotroski F-Score
Скала 0–9 по 9 счетоводни проверки: печалба, кеш, ефективност, дълг, ликвидност, размиване, маржове.
Как да го четем: 7–9 = финансово здрава; 0–3 = слаба. Използва се като филтър за качество.
8.00Силна фундаментална динамика (7–9)
40
Altman Z-Score
Комбинирана оценка за риск от фалит от баланса и печалбата.
Как да го четем: Над 2.9 = безопасна зона; 1.8–2.9 = сива зона; под 1.8 = висок риск от фалит.
7.76Безопасна зона – нисък риск от фалит
41
Beneish M-Score
Статистически модел за вероятността компанията да „гримира“ отчетите си.
Как да го четем: Над −1.78 = повишен риск от манипулация (тревожен знак); под −2.22 = по-спокойно. Не е доказателство, а сигнал за проверка.
-2.64Няма признаци за манипулация на отчетите
42
Net Working Capital (NWC)
Краткосрочни активи минус краткосрочни задължения (в пари).
Как да го четем: Положителен = има оборотен буфер. Резките промени влияят на паричния поток.
2.84 млрдПоложителен оборотен капитал – буфер
43
Debt Maturity Ladder
Дял от дълга, който трябва да се плати в следващите 12 месеца.
Как да го четем: Висок дял = риск от рефинансиране при скъпи лихви. Данните от безплатния източник са ограничени.
24.77Умерен дял краткосрочен дълг
44
Effective Borrowing Cost
Средната лихва, която компанията реално плаща по дълга си (лихвени разходи / дълг).
Как да го четем: Колкото по-ниска, толкова по-добре. Над доходността на ROIC изяжда стойността.
7.16Скъпо финансиране
45
Credit Rating Metric
Синтетичен кредитен рейтинг по покритието на лихвите: 1 = най-висок (AAA), 10 = фалит (D).
Как да го четем: 1–4 = инвестиционен клас; 5–7 = спекулативен; 8–10 = опасен. Не е официален рейтинг на агенция.
1.00Инвестиционен клас (по покритие на лихвите)

Модул 4: Исторически темпове на растеж (3г. и 5г. CAGR)

Предимно благоприятна картина: 5 благоприятни, 1 неутрални, 0 тревожни от 6 оценени фактора.
Показва как са растели приходите, печалбата и кешът – дали бизнесът се развива или стагнира.
46
3Y Revenue CAGR
Средногодишен ръст на приходите за последните 3 години.
Как да го четем: Над 20% = бърз растеж; 8–15% = стабилен; отрицателен = свиване.
7.63Добър ръст на приходите
47
5Y Revenue CAGR
Средногодишен ръст на приходите за 5 години.
Как да го четем: Показва дългосрочен тренд. Безплатният източник често дава само 4 години история, затова може да липсва.
няма данни—
48
3Y EPS CAGR
Средногодишен ръст на печалбата на акция за 3 години.
Как да го четем: Растяща печалба на акция е основният двигател на цената в дългосрочен план.
46.25Много бърз ръст на печалбата на акция
49
5Y EPS CAGR
Същото за 5 години.
Как да го четем: Дългосрочна устойчивост на растежа; може да липсва при ограничена история.
няма данни—
50
3Y FCF CAGR
Средногодишен ръст на свободния паричен поток за 3 години.
Как да го четем: Реалният растеж на кеша. Най-важен за DCF оценката.
20.84Свободният кеш расте добре
51
5Y Book Value per Share CAGR
Средногодишен ръст на счетоводната стойност на акция.
Как да го четем: Показва как компанията натрупва стойност за акционерите (особено важно за банки и застрахователи).
няма данни—
52
Operating Income Growth (TTM vs Prior Year)
Промяна в оперативната печалба спрямо предходната година.
Как да го четем: Положителна = подобряваща се основна дейност; рязък спад е сигнал за проблеми.
23.21Силен ръст на оперативната печалба
53
CapEx Trend (3Y CAGR)
Среден годишен ръст на капиталовите разходи за 3 години.
Как да го четем: Растящ CapEx е инвестиция в растеж, но ако не е съпроводен с растящ ROIC, може да е изгубен капитал.
-5.55Намаляващи инвестиции – може да е ефективност или липса на растеж
54
Margin Expansion Rate
Средногодишна промяна на оперативния марж в базисни точки (100 б.п. = 1 пр. пункт).
Как да го четем: Положителна = подобрява се ефективността (оперативен ливъридж); отрицателна = натиск върху маржовете.
188.09Маржът се разширява – оперативен ливъридж

Модул 5: Възвръщаемост за акционерите и разпределение на капитала

Смесена картина с превес на положителните сигнали: 3 благоприятни, 5 неутрални, 0 тревожни от 8 оценени фактора.
Показва колко от създадената стойност стига до акционерите – дивиденти, обратни изкупувания, размиване.
56
Dividend Yield
Годишният дивидент като процент от цената на акцията.
Как да го четем: Над 3–4% е висока; прекалено висока (над 8%) често значи, че пазарът очаква съкращаване.
1.21Символична дивидентна доходност
57
Dividend Payout Ratio
Дял от печалбата, изплатен като дивидент.
Как да го четем: Под 60–65% е устойчиво; над 100% = плаща повече, отколкото печели.
36.18Устойчив дял на печалбата за дивидент
58
FCF Payout Ratio
Дивидентите като дял от свободния паричен поток.
Как да го четем: По-честен от payout по печалба. Под 60% е безопасно.
29.87Дивидентът е сигурно покрит от кеша
61
Buyback Yield
Колко процента от капитализацията компанията е откупила за последната година.
Как да го четем: Положителен = връща капитал на акционерите и намалява броя акции. Добре само ако се прави при разумна оценка.
0.81Малки обратни изкупувания
62
Total Shareholder Yield
Дивидентна доходност + доходност от обратни изкупувания.
Как да го четем: Общият капитал, върнат на акционерите. Над 4–5% е добре, ако е покрито от кеш.
2.02Добра обща доходност за акционерите
63
Net Share Dilution Rate
Годишна промяна в броя акции (положителна = размиване, отрицателна = намаляване).
Как да го четем: Размиване на акционерите намалява вашия дял. Отрицателна стойност е добра (изкупуване).
0.08Броят акции е почти непроменен
64
Stock-Based Compensation as % of Revenue
Разходите за акции като заплащане на служителите спрямо приходите.
Как да го четем: Над 10–15% означава скрит разход, който „размива“ акционерите дори и при положителен FCF.
4.30Значителен разход за акции като заплащане
65
Reinvestment Rate
Какъв дял от оперативната печалба след данъци се реинвестира в бизнеса (CapEx − амортизация + промяна в оборотния капитал).
Как да го четем: Висок дял е добре само при висок ROIC; ниският показва зряла компания, която връща кеш.
-0.60Не се реинвестира нетно – зрял бизнес

Модул 6: Технически индикатори и Momentum (реално време)

Смесена картина с превес на положителните сигнали: 4 благоприятни, 9 неутрални, 2 тревожни от 15 оценени фактора.
Показва какво прави цената сега – тренд, импулс и волатилност. Важи за тайминг, не за качеството на бизнеса.
66
RSI (14-дневен)
Индикатор 0–100 за скоростта на последните движения на цената.
Как да го четем: Под 30–35 = препродадена (потенциален отскок); над 70 = прекупена; 30–70 неутрално.
58.44Неутрален до силен импулс
67
MACD (12, 26, 9)
Разлика между бърза и бавна средна, спрямо сигналната линия (като % от цената).
Как да го четем: Положителна и растяща = възходящ импулс; пресичане под нулата = отслабване.
-0.17Импулсът е отрицателен
68
Price vs 50 SMA
На колко процента е цената над/под 50-дневната средна.
Как да го четем: Положителна = краткосрочен възходящ тренд; много голямо отклонение (напр. +15%) предупреждава за корекция.
7.52Над 50-дневната средна – краткосрочен възходящ тренд
69
Price vs 200 SMA
На колко процента е цената над/под 200-дневната средна.
Как да го четем: Над линията = дългосрочен бичи тренд; под нея = мечи. Често се държи като институционална подкрепа.
24.92Над 200-дневната средна – дългосрочен възходящ тренд
70
Golden / Death Cross Status
Показва дали 50-дневната средна е над (Golden Cross) или под (Death Cross) 200-дневната.
Как да го четем: +1 = Golden (бичи структура); −1 = Death (мечи структура). Закъснява спрямо цената.
1.00Golden Cross – 50-дневната е над 200-дневната
71
ATR (14)
Среден дневен диапазон на движение на цената, като % от цената.
Как да го четем: Мярка за волатилност. Използва се за определяне на stop-loss (≈2.5×ATR).
2.77Умерена дневна волатилност
72
Bollinger Band %B
Къде е цената спрямо лентите на Болинджър: 0 = долна лента, 1 = горна лента.
Как да го четем: Под 0.05 = крайно ниско; над 0.95 = крайно високо спрямо последните 20 дни.
0.59В рамките на лентите
73
VWAP
Средна цена, претеглена по обем (тук: 20-дневна, от дневни данни). Показва отклонението на цената от нея.
Как да го четем: Над VWAP = купувачите са активни; под = продавачите. Истинският вътрешнодневен VWAP изисква данни в реално време.
1.68Близо до средната претеглена цена
74
Relative Volume (RVOL)
Днешният обем спрямо средния за последните 30 дни.
Как да го четем: Над 2 = необичаен интерес (новини, институции); под 0.5 = липса на интерес.
1.03Нормален обем
75
OBV (On-Balance Volume)
Натрупан обем, който се прибавя в дни на ръст и се изважда в дни на спад. Тук: промяната за 60 дни, нормирана от −1 до 1.
Как да го четем: Положителна = натрупване от големи играчи; отрицателна = разпределение (продажби). Разминаване с цената е ранен сигнал.
-0.04Неутрален обем
76
ADX (14)
Измерва силата на тренда, независимо от посоката.
Как да го четем: Над 25 = ясен тренд; над 40 = много силен; под 20 = липса на тренд (страничен пазар).
30.26Ясен тренд
77
Stochastic Oscillator (%K, %D)
Къде е цената в 14-дневния диапазон (0–100).
Как да го четем: Под 20 = препродадена; над 80 = прекупена. Работи най-добре в страничен пазар.
49.16Неутрална
78
52-Week Range Percentile
Къде се намира цената между 52-седмичното дъно (0) и връх (100).
Как да го четем: Близо до 0 = около дъното; близо до 100 = около върха. Контекст за „падащ нож“ или „силен тренд“.
78.62В средата на годишния диапазон
79
Historical Volatility (30D/90D)
Годишна волатилност на цената, изчислена от последните 30 дни.
Как да го четем: Над 40% = много рисков актив; под 20% = спокоен. Влияе на размера на позицията и на прогнозите.
24.27Умерена волатилност
80
Downside Deviation & Sortino Input
Годишна волатилност само на отрицателните дневни движения (основа за Sortino).
Как да го четем: По-важна от обикновената волатилност за инвеститора – измерва само „лошия“ риск.
30.95Големи отрицателни колебания

Модул 7: Пазарна структура, ликвидност и институционална активност

Предимно благоприятна картина: 3 благоприятни, 0 неутрални, 0 тревожни от 3 оценени фактора.
Показва кой държи и търгува акцията – ликвидност, къси позиции, институции и вътрешни лица.
81
Bid-Ask Spread %
Разликата между най-добрата купува и продава цена, като % от цената.
Как да го четем: Под 0.1% = много ликвидна акция; над 1% = скъпо за търгуване. (Работи само при отворен пазар.)
0.05Много ликвидна – ниска цена на търгуване
82
Short Interest % of Float
Колко процента от свободно търгуемите акции са продадени на късо.
Как да го четем: Над 10% = значителен песимизъм или риск от „short squeeze“; над 20% = екстремно.
няма данни—
83
Days to Cover (Short Ratio)
Колко дни среден обем са нужни, за да се закрият всички къси позиции.
Как да го четем: Над 5 дни = голям потенциал за рязко покачване при добри новини.
няма данни—
84
Institutional Ownership %
Дял от акциите, държан от фондове, пенсионни фондове и ETF.
Как да го четем: Висок дял = доверие от професионалисти, но и риск от масови разпродажби.
36.71Добро институционално присъствие
86
Insider Ownership %
Дял от акциите, притежаван от мениджмънта и борда.
Как да го четем: Висок дял (5–20%) = интересите са съчетани с тези на акционерите.
15.59Вътрешните лица имат значителен дял – съвпадащи интереси
87
Insider Transactions (Net Buy/Sell L3M)
Нетна стойност на покупките минус продажбите на вътрешни лица за последните ~3 месеца.
Как да го четем: Положителна = директорите купуват със свои пари (силен сигнал); продажбите са по-слаб сигнал (често планови).
няма данни—

Модул 8: Прогнози, макрорамка и алтернативни сигнали (3–24 мес.)

Предимно благоприятна картина: 6 благоприятни, 0 неутрални, 0 тревожни от 6 оценени фактора.
Показва какво очаква пазарът за бъдещето – прогнози на анализатори, цена на капитала и чувствителност.
92
Consensus EPS Growth (N12M/N24M)
Очакван растеж на печалбата за следващата година (или 1–2 години).
Как да го четем: Основа за Forward P/E и PEG. Прекалено оптимистични прогнози са риск.
13.40Силен очакван ръст на печалбата
93
Consensus Revenue Growth (N12M/N24M)
Очакван растеж на приходите според консенсуса за следващата година.
Как да го четем: Над 15% = растеж; отрицателен = очаквано свиване.
13.20Силен очакван ръст на приходите
95
Consensus Price Target Upside %
Колко процента над/под текущата цена е средният таргет на анализаторите.
Как да го четем: Голям потенциал е плюс, но анализаторите често грешат и следват цената.
15.62Значителен потенциал според таргета на анализаторите
96
WACC
Средната цена на капитала на компанията (собствен + заемен), използвана за дисконтиране в DCF.
Как да го четем: Колкото е по-висока, толкова по-ниска е справедливата цена. Стойност в дроб (0.10 = 10%).
0.06Ниска цена на капитала – благоприятно за оценката
97
Economic Value Added (EVA) Trend
Разлика ROIC − WACC (в пр. пункта): колко стойност се създава над цената на капитала.
Как да го четем: Положителна = създава стойност; отрицателна = унищожава стойност. Сигнал за „Thesis Break“, ако е под 0 две периода подред.
10.65Създава голяма стойност над цената на капитала
98
Macro & Sector Beta Sensitivity
Бета на акцията: колко силно се движи спрямо пазара.
Как да го четем: 1 = като пазара; над 1.3 = по-рисков; под 0.8 = защитен. (Пълната макрочувствителност към лихви/инфлация изисква отделен модел.)
0.71Защитна акция – по-малко чувствителна към пазара

Информацията е аналитична и не представлява инвестиционен съвет. Моделите използват безплатни данни с възможни грешки; винаги проверявайте в отчетите на компанията.