VUSA.AS Vanguard S&P 500 UCITS ETF · ETF · Vanguard Group (Ireland) Limited
Анализ от 03.11.2026 20:14 · валута на листинга EUR · EUR/USD 1.1194 · история от 2012-05-22 (14.7 г.)
ПОДХОДЯЩ КАТО ДЪЛГОСРОЧНО ЯДРО
Да – като дългосрочно ядро (хоризонт 10+ години), ако можете да издържите спадове от 34%.
| Разходи (TER) (25%) | няма данни | |
| Диверсификация (20%) | 77 | |
| Риск/доходност (20%) | 88 | |
| Устойчивост (спадове) (15%) | 73 | |
| Размер и ликвидност (10%) | 100 | |
| История (10%) | 100 |
- Топ 10 позиции = 39% от фонда
- Sharpe 0.68, максимален спад -34%
- Активи под управление ≈ 89.0 млрд (ликвидност/риск от закриване)
- TER не е открит автоматично – проверете в KID документа.
-3.3% от върха
Какво да правим – план за вход и държане
- Няма екстремно отклонение от тренда – DCA е напълно подходящ.
Отклонение от дългосрочния тренд: 0.7σ (персентил 76%) · спрямо SMA200: +6.9% · спрямо SMA50: -0.1%
- Основна стратегия: месечно DCA в ETF-а (ядро на портфейла); не продавайте при спадове – историческият максимален спад е -34%.
- Допълнителни вноски по нива: 50% от наличния капитал сега/по месеци, 25% при −10% от върха (119.27), 25% при −20% (106.02).
- Ребалансирайте веднъж годишно; не го ползвайте като единствена позиция, ако не можете да издържите спад от 34%.
- В 10-годишни исторически прозорци DCA е било по-добро от еднократна вноска в 0% от случаите (lump sum обикновено печели при растящ пазар, DCA намалява риска от лош момент).
| Ниво | Дял от капитала | Цена |
|---|---|---|
| Сега / месечно DCA | 50% | €128.18 / $143.49 |
| При спад −10% от върха | 25% | €119.27 / $133.52 |
| При спад −20% от върха | 25% | €106.02 / $118.68 |
За месечно DCA няма „правилна“ цена – важи редовността. Нивата са за допълнителен капитал.
Ефективност и риск (общо възвръщане с дивиденти)
| Период | EUR |
|---|---|
| 1 г. | +15.1% |
| 3 г. | +19.4% |
| 5 г. | +12.0% |
| 10 г. | +13.6% |
| 15 г. | +13.4% |
| 20 г. | +9.9% |
| Цялата история | 10 г. | 5 г. | |
|---|---|---|---|
| CAGR | +13.7% | +13.6% | +11.7% |
| Волатилност | 15.6% | 16.1% | 15.1% |
| Sharpe | 0.71 | 0.68 | 0.60 |
| Sortino | 0.99 | 0.93 | 0.83 |
| Макс. спад | -33.6% | -33.6% | -23.2% |
| Calmar | 0.41 | 0.40 | 0.50 |
VaR 95% за 1 месец: -5.7%
| От | Дъно | Възстановяване | Спад | Дни до дъното | Дни до възстановяване |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020-02-19 | 2020-03-23 | 2021-01-08 | -34% | 33 | 291 |
| 2025-02-19 | 2025-04-09 | 2025-10-27 | -23% | 49 | 201 |
| 2015-12-02 | 2016-02-11 | 2016-07-19 | -19% | 71 | 159 |
| 2018-10-03 | 2018-12-24 | 2019-04-01 | -17% | 82 | 98 |
| 2022-01-04 | 2022-06-16 | 2022-08-16 | -17% | 163 | 61 |
Бектест на реалната история – lump sum срещу DCA
| Хоризонт | Прозорци | Lump sum: медиана (мин – макс) | Шанс за загуба | Под инфлацията (2.5%) | DCA IRR: медиана (мин – макс) | DCA по-добро от lump |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 г. | 39 | +14.1% (8.9 … 17.8) | 0% | 0% | +13.9% (10.0 … 20.1) | 0% |
| 10 г. | 19 | +13.8% (12.1 … 15.0) | 0% | 0% | +14.3% (12.5 … 16.2) | 0% |
Всеки прозорец е реален исторически период. Бектестът е върху реалната история на фонда (с реинвестирани дивиденти). Прозорците се припокриват, затова наблюденията не са независими. Минали резултати не гарантират бъдещи.
| Условие | Ср. доходност | Медиана | Шанс за плюс | Най-лоши 10% |
|---|---|---|---|---|
| Всички дни | +14.7% | +12.0% | 90% | +0% |
| Цена над SMA200 | +14.2% | +11.6% | 88% | -1% |
| Цена под SMA200 | +19.9% | +20.8% | 98% | +8% |
| Спад ≥ 10% от върха | +24.1% | +25.8% | 100% | +11% |
| Години с вътрешногодишен спад ≥ 10% | 40% |
| Години със спад ≥ 20% | 13% |
| Медианен вътрешногодишен спад | -8% |
Спадове от 10% почти всяка година са нормални – не са сигнал за продажба.
Дългосрочна проекция (Monte Carlo върху реалната история)
Медианната годишна доходност е допускане: 37% историческа (13.7%) + 63% равновесна (rf + премия за риск = 5.6%) = 8.6%. Разпределението на колебанията е от реалната история (bootstrap).
Данък при продажба 10% върху печалбата; инфлация 2.5%. Таксата TER е вече в цените.
| Хоризонт | Вложено | Мечи P10 | Базов P50 | Бичи P90 | Базов след данък | Базов реално (инфлация) | Шанс за загуба | Под инфлацията |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 г. | 13 600 | 13 057 | 14 461 | 16 863 | 14 375 | 14 109 | 23% | 31% |
| 3 г. | 20 800 | 21 047 | 25 171 | 30 874 | 24 734 | 23 374 | 8% | 16% |
| 5 г. | 28 000 | 30 092 | 37 789 | 48 161 | 36 810 | 33 400 | 3% | 10% |
| 10 г. | 46 000 | 59 391 | 80 139 | 113 473 | 76 725 | 62 605 | 1% | 3% |
| 20 г. | 82 000 | 158 400 | 244 020 | 397 443 | 227 818 | 148 918 | 0% | 0% |
| 30 г. | 118 000 | 357 345 | 632 605 | 1 168 566 | 581 145 | 301 590 | 0% | 0% |
Стойностите са в EUR (≈ €1.000 и $1.119 за 1 EUR). Сумата е комбинация от еднократна вноска и месечно DCA; процентилите са на общата сума при симулирани пътища, приблизително сметнати като сбор на отделните процентили – за точност разглеждайте двата компонента поотделно.
Състав на фонда
| Тикер | Име | Тегло |
|---|---|---|
| NVDA | NVIDIA Corp | 8.39% |
| AAPL | Apple Inc | 7.38% |
| MSFT | Microsoft Corp | 5.78% |
| AMZN | Amazon.com Inc | 3.71% |
| GOOGL | Alphabet Inc Class A | 3.07% |
| AVGO | Broadcom Inc | 2.54% |
| GOOG | Alphabet Inc Class C | 2.45% |
| META | Meta Platforms Inc Class A | 2.43% |
| MU | Micron Technology Inc | 1.83% |
| TSLA | Tesla Inc | 1.52% |
Общо топ 10: 39.1% · най-голяма позиция: 8.4%
Съпоставка с алтернативи (EUR, общо възвръщане)
| Фонд | CAGR 5г | CAGR 10г | Волатилност | Sharpe 5г | Макс. спад |
|---|---|---|---|---|---|
| VUSA.AS Този ETF | +12.0% | +13.5% | 15% | 0.60 | -34% |
| SPY S&P 500 (САЩ) | +12.0% | +13.7% | 19% | 0.50 | -33% |
| QQQ Nasdaq 100 | +12.5% | +18.9% | 24% | 0.40 | -31% |
| VT Цял свят (акции) | +10.3% | +11.2% | 18% | 0.43 | -33% |
| VGK Европа | +9.5% | +8.9% | 19% | 0.36 | -38% |
| AGG Облигации САЩ | -0.2% | +1.0% | 9% | -0.29 | -16% |
| GLD Злато | +16.6% | +12.0% | 20% | 0.70 | -24% |
Всички серии са с общо възвръщане, превърнати във валутата на листинга. Периодът е общият ≤ 10 г.
Institutional Order Flow, Dark Pool и GEX
Слаб/неутрален поток (0/5)
Няма изпълнени условия.
Опционна верига – само за US листинги.
FINRA ATS данни има само за американски тикери.
| Chaikin Money Flow (20) | 0.02 (> +0.10 натрупване, < −0.10 разпределение) |
| Дни на натрупване / разпределение (40 дни) | 1 / 2 |
| Обем на ръст / обем на спад (20 дни) | 0.79× |
Това е прокси от дневни цени и обеми, не истински блокови сделки (prints) – те изискват платен източник на данни. Не го възприемайте като „dark pool prints“.
Европейски UCITS аналози и практически бележки
Няма предварително зададени UCITS аналози за този тикер. Ако ETF-ът вече е европейски (.DE, .AS, .L, .MI, .PA), това не е нужно.
- Американските ETF-и (SPY, VOO, QQQ…) обикновено не могат да се купуват от дребни инвеститори в ЕС заради регулацията PRIIPs/KID – за ЕС се ползват UCITS аналози (ISIN започва с IE/LU).
- Ирландските UCITS ETF-и обикновено удържат по-малко данък върху US дивиденти от директно US фондове; натрупващите (Acc) версии не изплащат дивидент. Проверете условията при вашия брокер и данъчно третиране в България – не е данъчен съвет.
Информацията е аналитична и не представлява инвестиционен или данъчен съвет. Миналите резултати не гарантират бъдещи; проекциите са вероятностни и зависят от допусканията.